Sklep internetowy E-mail: kontakt@medesta.pl Facebook Youtube Wyszukiwarka

rejestracja on-line

szybka i łatwa rejestracja

Regeneracja i rewitalizacja osoczem bogatopłytkowym Angel

Regeneracja i rewitalizacja osoczem bogatopłytkowym Angel

Obecnie rynek medycyny estetycznej oferuje Pacjentom:

 • Zabieg osoczem bogatopłytkowym
 • Kremy z osoczem bogatopłytkowym
 • Komórki macierzyste zawarte w tłuszczu czy w osoczu

Poniżej wyjaśniamy co to jest osocze bogatopłytkowe oraz w jaki sposób i dlaczego regeneruje skórę a także czy osocze ma w ogóle możliwość i warunki „przeżycia” w kremie.

Osocze bogatopłytkowe (Platelet-Rich Plasma) jest koncentratem płytek krwi, który otrzymuje się poprzez odwirowanie pełnej krwi i wyizolowanie z niej tych komórek wraz z czynnikami wzrostu. Od pacjenta pobiera się krew do probówki, w której znajduje się antykoagulant. Tak przygotowany preparat umieszcza się w wirówce. Po kilku minutach krew rozwarstwia się, a jedną z warstw stanowią płytki krwi zawieszone w żółtym płynie czyli osoczu. Proces odwirowania krwi, ilość płytek w wirowanej krwi i wiek osoby jest kluczowym elementem mającym wpływ na efekty zabiegu. Chodzi o to, aby po odwirowaniu odseparowało się jak najwięcej płytek krwi. Systemy takie są opatentowane a koszt zabiegu dla Pacjenta zaczyna się od 600 pln do około 2000 pln. Jeśli zabieg jest droższy to znaczy, że droższe jest know-how czyli patent na pozyskanie jak największej ilości płytek krwi. Po odwirowaniu krwi uzyskujemy osocze bogatopłytkowe, bardziej skoncentrowane i ubogopłytkowe, czyli mniej skuteczne.

Na rynku medycznym jest wiele urządzeń służących do separacji płytek krwi, które pozwalają na uzyskanie różnych stężeń płytek krwi.

Ostatnio dostępne są komputerowe, z certyfikatem medycznym separatory krwi pozwalające uzyskać wysoko stężony koncentrat czynników wzrostu i płytek krwi HD PRP z możliwością regulacji poziomu hematokrytu. System Angel pozwala uzyskać od 2,5 do 3,5 miliona płytek. System Angel separuje krew w zamknięty, sterylny i zautomatyzowany sposób. Tego rodzaju pozyskiwanie płytek krwi cechuje się wyższą ceną, ale też większą ilością osocza bogatopłytkowego bardziej skoncentrowanego, a co za tym idzie większą skutecznością. Przy jednym zabiegu można wykonać w tej samej cenie 3 cykle wirowania krwi i uzyskać taką ilość osocza, że wystarczy ona na zabieg obejmujący skórę owłosioną głowy (łysienie), twarz, szyję, dekolt i ręce lub inne okolice. Cena zabiegu uwarunkowana jest kosztem jednorazowego wkładu w pełni jałowego, sterylnego i zamkniętego. Koszt poddawania zabiegom poszczególnych powierzchni z osobna tańszymi manualnymi systemami może być mniejszy. Ale jeśli pacjent ma ochotę odmłodzić jednocześnie twarz, szyję, dekolt, ręce czy każdą inną okolicą ciała w tym również skórę głowy dla terapii wypadających włosów system Angel okazuje się tańszy.

Osocze bogatopłytkowe Angel System

Osocze ubogopłytkowe

Komputerowy separator, automatyczny

Manualne wirowanie

Całkowicie sterylny

Częściowo zamknięty

Koncentrat płytek 14x (2,5mln do 3mln)

Izolat płytek, koncentracja płytek: mała od 1 do 2,5 raza

Wirowanie 25 minut

Wirowanie 5 minut

Powtarzanie zabiegu co 6 do 12 miesięcy

Powtarzanie co miesiąc

Duża ilość odseparowanego osocza pozwala na wykonanie zabiegu na 4 i więcej powierzchniach ciała

Mała ilość osocza pozwala wykonać tylko 1 powierzchnię

Efekty widoczne po 1 zabiegu

Efekty widoczne po 3-4 zabiegach

Płytki krwi i osocze są źródłem czynników wzrostu dla wielu komórek i procesów w organizmie człowieka. Dają impuls do procesów naprawczych. Kiedy skaleczymy skórę z rany wypływa żółty płyn to jest właśnie osocze, czyli plasma. Ma ona za zadanie jak najszybciej zagoić uszkodzoną tkankę. Inaczej mówiąc płytki krwi są komórkami biorącymi udział w skomplikowanych procesach naprawy i regeneracji tkanek. W medycynie estetycznej powodują:

 • poprawę elastyczności, gęstości, napięcia skóry
 • wygładzenie zmarszczek
 • przyspieszenie gojenia ran
 • stymulację włosów do odrostu.

W klinice Medesta Dermatologia i Medycyna Estetyczna stosujemy zabiegi osoczem, od kilku lat u różnych grup Pacjentów, w celu:

 • poprawienia kondycji skóry twarzy, szyi, dekoltu (tzw. wampirzy lifting)
 • jako zabieg następujący po procedurze laserze frakcyjnym eCO2, w celu przyspieszenia wyzwolenia procesów regeneracji skóry i zatamowania krwawienia
 • przy wypadaniu włosów (ponieważ posiada czynniki wzrostu)
 • przy niegojących się ranach, np. stopa cukrzycowa.

Pacjenci relacjonują nam pozytywne efekty zabiegu informując o poprawieniu kondycji skóry twarzy, szyi i dekoltu, odrastaniu włosów oraz lepszych efektów w gojeniu ran.

Każdorazowo przed wykonaniem zabiegu ostrzykiwania osoczem przeprowadzana jest konsultacja lekarska w celu zakwalifikowania pacjenta do zabiegu, na której lekarz zleca wykonanie badań. Następnie pacjent zgłasza się do recepcji z wynikami badań lub wysyła je mailem na adres kliniki. Wyniki są analizowane przez lekarza i jeśli nie ma przeciwskazań do wykonania zabiegu, zabieg ten jest planowany w grafiku.

Oto lista badań do wykonania przed zabiegiem ostrzykiwania osoczem.

 • Morfologia z rozmazem
 • CRP
 • OB
 • TSH
 • Przeciwciała przeciwtarczycowe: anty TPO i anty TG
 • VDRL
 • ANA - Hep2 (badanie wykrywające różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne)

Z krwi obwodowej można pobierać komórki macierzyste przed przeszczepami szpiku, ale po wcześniejszym przygotowaniu dawcy odpowiednimi lekami.

Komórki macierzyste otrzymujemy przy przeszczepach tłuszczu, a nie podczas wampirzego liftingu.

Ostatnio coraz częściej słyszy się, że lekarze będą wykonywać zabieg osocza z komórkami macierzystymi. Niestety jest to naciąganie pacjentów lub wprowadzanie ich w błąd. Niestety we krwi obwodowej nie ma zbyt wiele komórek macierzystych. W dużych ilościach komórki macierzyste znajdują się:

 • We krwi pępowinowej
 • W szpiku kostnym
 • W tkance tłuszczowej

W gabinetach medycyny estetycznej standardowo pobierane ilości krwi obwodowej żylnej nie pozwalają na uzyskanie komórek macierzystych w celach regeneracji skóry lub innych narządów. Pobieranie tych rzadkich i wyspecjalizowanych komórek z takich tkanek jak tłuszcz, czy szpik kostny jest bardziej skompilowane i trudne, a z krwi pępowinowej tylko możliwe po urodzeniu noworodka. Taką krew z pępowiny po specjalnym zamrożeniu przechowuje się latami, ponieważ może ona okazać się potrzebna dla tego dziecka po wielu latach w leczeniu chorób nowotworowych.

Nie daj nabić się w krem z osoczem lub komórkami macierzystymi z krwi

Niektórzy lekarze pobierają więcej krwi do zabiegu w celu dodania odwirowanego osocza do kremu bazy. Tak przygotowany krem, lekarze zalecają stosować w domu, aby podtrzymać skuteczność terapii osoczem. Kremy te są bardzo drogie, niewielki słoiczek kosztuje kilkaset złotych. Niestety Pacjenci są niedoinformowani, ponieważ jak dowodzą badania naukowe, płytki krwi są w stanie poza swoim oryginalnym środowiskiem, czyli organizmem człowieka, przeżyć maksymalnie do 30 minut. Nie pomoże przechowywanie kremu w lodówce, aby podtrzymać jego cudowne działanie regeneracyjne.

Jedynie ostrzykiwanie osoczem czyli słynny już zabieg wampirzy lifting daje pozytywne rezultaty.

do góry strony
  PODSTRONY AKTUALNOŚCI