Sklep internetowy E-mail: kontakt@medesta.pl Facebook Youtube Wyszukiwarka

rejestracja on-line

szybka i łatwa rejestracja

Zmarszczki mimiczne - botulina

Zmarszczki mimiczne - botulina

Usuwanie zmarszczek mimicznych za pomocą botuliny to najczęściej wykonywany zabieg medycyny estetycznej w Stanach Zjednoczonych. Jest to najbardziej spektakularna i zarazem bezpieczna metoda wygładzania skóry i pozbycia się zmarszczek mimicznych twarzy.

Dzięki zastrzykom botuliny połączenia między nerwami a mięśniami zostają przerwane. Impuls nerwowy nie dociera do mięśnia, przez co nie może się on skurczyć. Zarówno mięsień, jak i skóra nad nim są zrelaksowane, dzięki czemu nie powstają zmarszczki, a skóra odpoczywa od marszczenia.

Od wielu lat botulina jest wykorzystywana m.in. w neurologii i okulistyce. To właśnie okuliści leczący kurcz powiek zauważyli wygładzanie się zmarszczek na twarzy. Obserwacja ta przyczyniła się do zastosowania botuliny w medycynie estetycznej. Dawka potrzebna do korygowania zmarszczek jest całkowicie bezpieczna i wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i jest zawsze dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta i głębokości zmarszczek.

Liczba kobiet korzystających z zabiegów już po dwudziestym roku życia jest coraz wyższa. Młode pacjentki chcą w ten sposób zapobiec powstawaniu zmarszczek. Tymczasem wg dermatologów Medesty zabiegi tego typu muszą mieć konkretne wskazanie. Nie ma sensu wstrzykiwać botuliny młodej kobiecie, która nie ma zwiększonej mimiki. Gładka skóra nie potrzebuje takiej terapii. Jeśli jednak zauważasz, że często, nadmiernie marszczysz czoło, ściągasz brwi, a w spoczynku zaznaczają się zagięcia skóry - nie wahaj się skorzystać z konsultacji lekarskiej. U osób, u których twarz łagodnie wyraża emocje i zmarszczki nie są widoczne, takie zabiegi mogą być potrzebne później – np. po 40 roku życia.

Zabiegi z użyciem botuliny pomagają wygładzić zmarszczki mimiczne twarzy, ale nie poprawiają elastyczności skóry, tylko ją relaksują i pozwalają jej „odpoczywać” od kurczenia. U osób z bardzo głębokimi zmarszczkami (widocznymi w spoczynku) lepiej jest zastosować laserowe usuwanie zmarszczek lub wypełniacz tkankowy, aby unieść zapadniętą skórę i zmarszczkę do góry, a jednocześnie nawilżyć skórę kwasem hialuronowym.

Przebieg zabiegu

Zabieg jest krótki, trwa około 15-30 minut i polega na wstrzyknięciu niewielkich ilości rozpuszczonej w soli fizjologicznej botuliny w określone miejsca twarzy za pomocą cieniutkiej igiełki. Lekarz nabiera odpowiednią ilość jednostek do jednorazowej strzykawki w zależności od rodzaju i głębokości zmarszczek. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć.

Przez około 4 godziny jednak nie należy przebywać w pozycji leżącej, schylać się, nie należy także pocierać miejsc, w które wprowadzony został preparat. W trakcie zabiegu pacjent odczuwa lekkie ukłucie i pieczenie przypominające ukłucie komara - dlatego nie jest potrzebne znieczulenie. Dla osób bardzo wrażliwych proponujemy znieczulenie kremem znieczulającym, który sprawia, że ukłucie skóry cienką igiełką jest nieodczuwalne. Pełen efekt zabiegu widoczny jest po 2-5 dniach, a czasami dopiero po 3 tygodniach.

Powtarzanie zabiegów

Przyjmuje się, że zabiegi można powtarzać nie częściej, niż co 4 miesiące, przeważnie jest to pół roku, a u niektórych osób nawet 9 miesięcy. Powtarzanie zabiegów wynika najczęściej z chęci utrzymania lepszego wyglądu skóry.

Niektóre pacjentki pytają, czy po ustąpieniu efektu działania nie nastąpi pogorszenie wyjściowego stanu skóry. Kiedy mięśnie zaczynają ponownie się kurczyć, zmarszczki powracają do stanu sprzed zabiegu. Jednakże przez okres działania botuliny nasza skóra odpoczywa od kurczenia i zmarszczki z czasem spłycają się przy regularnym korzystaniu z tych zabiegów.

Wskazania

W medycynie estetycznej botulinę stosujemy w korekcji zmarszczek:

 • przy oczach (tzw. kurze łapki),
 • między brwiami, na gładziźnie (tzw. zmarszczka lwia),
 • poprzecznych czoła
 • na nosie (tzw. zmarszczki królicze)
 • wokół ust („zmarszczki palacza” lub „kod kreskowy”)
 • Raczej nie stosujemy tego zabiegu do korekty zmarszczek marionetki (opadające kąciki, zmarszczki na szyi).

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami bezwzględnymi są choroby mięśni i zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona).

Inne przeciwwskazania to: 

 • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie), 
 • miejscowe infekcje skóry np. opryszczka, nasilony trądzik, ropne zakażenia skóry, 
 • ciąża, okres laktacji, 
 • zażywanie niektórych leków (antybiotyki z grupy aminoglikozydów, chlorochina, cyklosporyna A).

Toksyna botulinowa - możliwa w każdy dzień

 

Pierwszorazowy zabieg medycyny estetycznej w Klinice Medesta jest poprzedzony bezpłatną konsultacją z lekarzem dermatologiem. Koszt konsultacji jest w cenie zabiegu.

 

sprawdź dostępne terminy do dermatologasprawdź dostępne terminy do dermatologa

do góry strony
  PODSTRONY AKTUALNOŚCI