Sklep internetowy E-mail: kontakt@medesta.pl Facebook Youtube Wyszukiwarka

rejestracja on-line

szybka i łatwa rejestracja

Trycholog - badanie i leczenie wypadających włosów

Trycholog - badanie i leczenie wypadających włosów

Trychologia to bardzo trudna dziedzina dermatologii polegająca na diagnozowaniu i leczeniu chorób włosów. Lekarz tricholog, trycholog, to dermatolog, który specjalizuje się w badaniu i terapii wypadających włosów, czyli łysienia.

W klinikach zajmujących się kompleksowym leczeniem chorób włosów rozróżnia się:

  1. trychologa medycznego – lekarza dermatologa zajmującego się diagnozą i leczeniem wypadających włosów
  2. trychologa kosmetologa - osoba otrzymująca po 2 dniowym szkoleniu dla kosmetyczek, chemików, biologów i innych zawodów dyplom analityka i diagnosty z dziedziny trychologii.

Pamiętajmy, że nieprawidłowo postawiona diagnoza chorób włosów i skóry głowy przez osoby niewykwalifikowane może doprowadzić do opóźnionego leczenia łysienia oraz do narażenia pacjenta na kupowanie drogich odżywek i szamponów dostępnych w niektórych gabinetach trychologicznych.

Opieka nad pacjentem z wypadającymi włosami jest kompleksowa. Obejmuje ona konsultacje lekarza dermatologa, ginekologa, endokrynologa, internisty, pediatry, reumatologa, histopatologa, dietetyka i psychologa. Pielęgnacja kosmetyczek i fryzjerów jest również potrzebna. Jeśli opieka wielospecjalistyczna przynosi efekty jest to ogromną korzyścią dla pacjenta.

Badanie trychologiczne w prywatnych gabinetach polega na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. Lekarz poświęca pacjentowi odpowiednią ilość czasu, zwykle około 30 minut. Badanie włosów, skóry głowy, mieszków włosowych polega na oglądaniu, zwykle za pomocą dermatoskopu (trichoskopu, videodermatoskopu lub specjalnej kamery). Badanie to pozwala na analizę skóry głowy, cebulek włosów oraz łodygi włosa w powiększeniu 10-20-70 krotnym.

Wcześniejsze badanie polegały na wyrywaniu około 100 włosów i badaniu ich pod mikroskopem. Obecnie jednak trychoskopia jest badaniem nieinwazyjnym i w większości przypadków pomaga w stawianiu diagnozy. Na podstawie wyników badań: włosów, skóry głowy, badań laboratoryjnych krwi, lekarz podejmuje odpowiednie leczenie.

Obejmuje ono:

  • diagnostykę i leczenie farmakologiczne chorób wywołujących łysienie,
  • płyny i żele do wcierania na skórę głowy przepisywane na receptę,
  • mezoterapię igłową za pomocą osocza bogatopłytkowego oraz witamin i peptydów,
  • ostatni etap leczenia to chirurgiczny przeszczep włosów.

Nasi lekarze: dr Danuta Dąbrowska, dr Katarzyna Przekazińska-Boager, dr Alicja Rustowska, dr Urszula Brzezicka - Ciach,  stale podnoszą swoje kompetencje zawodowe. W grudniu 2015 ukończyli kurs na poziomie zaawansowanym, na temat:

Trichoskopia - choroby włosów

Historia Trychologii

Nazwa Trychologia - „trichology” pochodzi od greckiego słowa „trikhos”, co oznacza włos. Ta dziedzina medycyny powstała około 1860 roku w Londynie, kiedy to profesor Wheeler zapoczątkował badania nad wypadaniem włosów i sposobami zahamowania tego procesu. W 1902 roku powstało Kolegium badań nad chorobami włosa, dało ono początek Instytutowi trychologii (Institute of Trichologists). Kolejna klinika powstaje w 1928 roku w Londynie (The Scalp and Hair hospital), kieruje nią Francis Law.

Twoja opinia jest dla nas bardzo cenna. Uwagi i sugestie w niej zawarte pozwalają nam ulepszyć i poprawić standardy naszych zabiegów, oraz poprawić jakość obsługi naszych klientów.

Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg

Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050

Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.

Rejestracja QR kodem

do góry strony
    PODSTRONY AKTUALNOŚCI