Sklep internetowy E-mail: kontakt@medesta.pl Facebook Youtube Wyszukiwarka

rejestracja on-line

szybka i łatwa rejestracja

Alergolog i testy płatkowe

Alergolog i testy płatkowe

Alergolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu i wykrywaniu chorób alergicznych, które mogą dotyczyć skóry, układu oddechowego, pokarmowego oraz narządu wzroku i nosa – m.in. zapalenie spojówek i katar sienny oraz rzadziej innych narządów.

W Klinice Medesta Dermatologia i Medycyna Estetyczna dr Katarzyna Przekazińska-Boager odbywa specjalizację z alergologii. Jako lekarz dermatolog specjalizuje się szczególnie w alergicznych chorobach skóry takich jak wyprysk, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry zwane popularnie egzemą, pokrzywki, choroby skóry ze świądem, atopowe zapalenie skóry, alergie na metale, kosmetyki, konserwanty i wiele innych.

Alergolog po zbadaniu pacjenta, może zlecić testy wykrywające alergię.

Najczęściej są to:

 • testy płatkowe naskórkowe patch testy,
 • testy skórne punktowe prick test oraz
 • badania z krwi w tym przeciwciała IgE całkowite, które wykonuje się u małych dzieci i oprócz pobrania krwi nie jest wymagane bycie na czczo.
 • inne badania, które pozwalają odróżnić alergię od nietolerancji
 • badania dodatkowe, które pomagają wykryć współistnienie chorób dermatologicznych takich jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, nużyca (badanie na nużeńca)

W Klinice Medesta przeprowadzamy testy płatkowe renomowanej firmy Chemotechnique Diagnostics, tzn Seria Polska Rozszerzona. Obejmuję one 30 najczęściej uczulające substancje oraz są rozszerzone o kosmetyki, detergenty, konserwanty, zapachy spożywcze i chemiczne oraz metale występujące w stosowanych w ortopedii implantach.

Jak przygotować się do testów?

 • Nie zaleca się opalania na słońcu i w solarium około 4-6 tygodni przed planowanymi testami. Opalona skóra spowoduje nieprawidłową, przytłumioną reakcję na testy.
 • Z podobnego powodu nie można wykonywać testów na skórę leczoną kortykosteroidami.
 • Niektóre choroby i leki mogą wpływać na wynik testu, dlatego należy poinformować lekarza o ich obecności i przyjmowaniu.

Jak wygląda przeprowadzenie testów płatkowych?

Do specjalnie przygotowanych cienkich i elastycznych komór z pianki z bibułką nakłada się substancje podejrzane o wywoływania alergii (alergeny). Na skórę pleców mocuje się gotowe alergeny i przyczepia je hypoalergicznym papierowym plastrem tak, aby nie odkleiły się.

Testy najczęściej rozpoczyna się:

 • w poniedziałek nałożeniem alergenów,
 • zdejmuje się testy po 48 godzinach w środę i towarzyszy temu I odczyt
 • kolejny II odczyt przeprowadza się w czwartek po 72 godzinach
 • w wątpliwych, rzadkich przypadkach zaleca się odczyt po 7 i 14 dniach oraz po 96godzinach

W analogiczny sposób można wykonać testy we wtorek, czwartek i piątek.

 

Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg

Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050

Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.

Rejestracja QR kodem

do góry strony
  PODSTRONY AKTUALNOŚCI