Kobiety często zgłaszają się do endokrynologa z powodu hirsutyzmu. A czym jest dokładnie ta choroba? To nic innego jak występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet. Hirsutyzm jest chorobą o podłożu hormonalnym. Z problemem tym zmaga się nawet 15% kobiet między 18 a 45 rokiem życia. Hirsutyzm może przybierać różne postacie – od delikatnego meszku na twarzy i niewielkiego owłosienia klatki piersiowej do wyraźnego owłosienia na twarzy, czemu może towarzyszyć trądzik, łojotok oraz łysienie w okolicy skroniowej.
Hormony męskie, czyli androgeny oraz hormony żeńskie czyli estrogeny, występują w organizmie zarówno kobiety jak i mężczyzny. Jeżeli stężenie czy też aktywność biologiczna androgenów lub też proporcja do estrogenów jest podwyższona - mamy do czynienia z hiperandrogenizmem. Taką sytuację mamy często u kobiet w okresie pomenopauzalnym lub z hiperprolaktynemią.
W trakcie badania lekarskiego endokrynolog ocenia nasilenie nadmiernego owłosienia za pomocą tzw. skali Ferrimana-Gallweya: w 9 punktach ciała ocenia dodatkowe owłosienie w skali od 1 do 4. Jako wskazanie do rozpoczęcia diagnostyki zazwyczaj przyjmuje się próg 8 punktów. Należy ustalić kiedy istnieje potrzeba rozpoczęcia diagnostyki, gdyż nie każde dodatkowe owłosienie tego wymaga.
Odrębną grupą zaburzeń jest miejscowy wzrost aktywności androgenów najczęściej w mieszkach włosowych, przy prawidłowym poziomie androgenów w całym organizmie. Spowodowany jest miejscową nadmierną przemianą androgenów do form bardziej aktywnych - wtedy zazwyczaj nie mamy do czynienia z hiperandrogenizmem lecz z hirsutyzmem idiopatycznym - czyli bez uchwytnej przyczyny.
W trakcie diagnostyki niezbędne będą :
Hirsutyzm można leczyć zarówno objawowo jak i przyczynowo.
Leczenie objawowe polega na usuwaniu nadmiernego owłosienia przy pomocy maszynki do golenia, ciepłego wosku, depilatora, pensety, lasera , itp.
Ze względu na przewlekły charakter schorzenia warto pomyśleć o konsultacji na temat postępowania z dyplomowanym kosmetologiem i dermatologiem.
Leczenie przyczynowe przynosi znacznie lepsze rezultaty. Polega ono na podaniu m.in. subtancji hamujących produkcję enzymu 5-alfa reduktazy. Do leków stosowanych w walce z hirsutyzmem zaliczyć możemy: leki antykoncepcyjne, spironolakton , Eflornityna (lek w postaci kremu)- niestety po zakończeniu leczenia kremem nadmierne owłosienie nawraca w ciagu ok 2 miesięcy.Warto zaznaczyć, że terapia powinna być długotrwała.
Leczenie farmakologiczne zapobiega wyrastaniu nowych włosów, zmniejsza szybkość odrostu , ale nie może spowodować zaniku już istniejących. Taki efekt uzyskuje się tylko depilacją trwałą. Celowe jest więc postępowanie polegające na zahamowaniu porostu nowych włosów farmakologicznie a następnie depilacji trwałej metodami kosmetycznymi.
Zabiegi kosmetyczne dają niestety często niezadowalające rezultaty. Podczas terapii hirsutyzmu, nawet jeśli może wydawać się on problemem jedynie kosmetycznym, należy zwrócić się do dobrego dermatologa i endokrynologa, który dopasuje najskuteczniejszą terapię o najmniejszym ryzyku powiklań. Współpraca kosmetyczki z dermatologiem oraz endokrynologiem daje bardzo dobre efekty oraz zmniejsza skutki tej uciążliwej dla kobiet choroby.
Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg
Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050
Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.