Sklep internetowy E-mail: kontakt@medesta.pl Facebook Youtube Wyszukiwarka

rejestracja on-line

szybka i łatwa rejestracja

Zabiegi okulistyczne

Zabiegi okulistyczne

 Lek. Mariusz Doroszkiewicz - specjalista chorób oczu zajmuje się usuwaniem, laserowo lub chirurgicznie, zmian takich jak:

  • gradówki
  • włókniaki
  • róg skórny
  • kaszaki
  • kępki żółte

Gradówka na oku jest Zabiegi okulistycznezgrubieniem powieki powstającym w wyniku przewlekłego stanu zapalnego w obrębie tak zwanych gruczołów Meiboma.

Są to gruczoły wydzielające substancję, której zadaniem jest utrzymywanie prawidłowego natłuszczenia brzegów powiek. Na skutek stanu zapalnego zamknięte zostają przewody, które odprowadzają wydzielinę produkowaną przez ten gruczoł.

W części przypadków, gradówka oka może ulegać samowyleczeniu nie wymagając tym samym dodatkowych interwencji. W innych przypadkach stosuje metody zachowawcze, obejmujące przede wszystkim stosowanie kropli do oczu z antybiotykami oraz steroidami. Kolejnym sposobem terapii jest interwencja chirurgiczna.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W przypadku małych zmian, wystarczające jest opróżnienie ich z płynu. Jeśli zmiany są duże, wtedy dokonuje się odwrócenia powieki, wykonuje nacięcie po jej wewnętrznej stronie i tą drogą łyżeczkuje się zmianę, co prowadzi do jej opróżnienia.

Włókniak miękki – łac. fibroma molle,Zabiegi okulistyczne to niewielka zmiana skórna osiągająca zwykle do 2,5 mm. Ma charakter małego guzka, który jest zawieszony na wąskiej szypule: to w istocie przerośnięta skóra właściwa pokryta warstwą nabłonka. Struktura włókniaka miękkiego jest luźna, wiotka i workowata, a jego powierzchnia – nieregularna i pofałdowana.

Wiązka lasera CO2 wnika wybiórczo do wody, która znajduje się w skórze czyli tkance usuwanego znamienia. Tkanka pochłania wiązkę lasera i ulega spaleniu lub odcięciu. Za pomocą lasera możemy bardzo precyzyjnie odparowywać lub odciąć narośla skórne.

Róg skórny (łac. cornu cutaneum) - to brodawkowaty rozrost naskórka charakteryzujący się nadmiernym rogowaceniem. Pojawia się najczęściej na skórze u osób starszych, w miejscach eksponowanych na promieniowanie słoneczne. Róg skórny przybiera postać stożkowatego tworu, najczęściej niewielkich rozmiarów.

Powstałe na skutek rogowacenia guzy zazwyczaj mają kilkanaście milimetrów wysokości i przyjmują różne kształty. Róg skóry można wyleczyć wyłącznie podczas zabiegu chirurgicznego, usuwając całą strukturę z odpowiednim marginesem okolicznych tkanek.

Kaszak (łac. athaeroma) to zmiana skórna nazywana torbielą łojową lub cystą naskórkową. Nieestetyczne grudki szpecą, a czasami też wymagają pomocy lekarza.

Wypukłość na skórze wypełniona jest masą łojową i rogową, zwykle nie różni się kolorem od skóry. Na guzku może znajdować się charakterystyczna, czarna kropka (mieszek włosowy), świadcząca o niedrożności kanału włosowego. Nieestetyczny guzek może być miękki lub twardy w dotyku, dający się przesuwać pod palcami. Najskuteczniejszym sposobem usunięcia kaszaka jest zabieg chirurgiczny, który zapobiega nawrotom. Polega na nacięciu i usunięciu wszystkich elementów. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

Kępki żółte  to grudkowate zmiany skórne w żółtym, pomarańczowym lub brązowym kolorze, które są złogami cholesterolu i komórek tłuszczowych. Ich powstawanie jest związane z pochłanianiem przez makrofagi nadmiernej ilości tłuszczów i tworzeniem się w ten sposób komórek piankowatych zawierających wewnątrzkomórkowe depozyty cholesterolu i estry. Kępki żółte nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i są problemem głównie estetycznym. Kępki żółte w znieczuleniu miejscowym usuwane są chirurgicznie lub laserowo.

Zalety zabiegu laserowego laserem CO2

  • precyzja usuwania zmian, bez naruszenia sąsiadujących tkanek
  • brak krwawienia i konieczności zakładania szwów

Zabieg chirurgiczny to najpopularniejsza metoda leczenia kępek żółtych. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Zabieg nie wyeliminuje problemu. Bardzo istotne jest wdrożenie diety ubogiej w tłuszcze oraz lub stosowanie odpowiednich leków.

Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg

Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050

Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.

Rejestracja QR kodem

do góry strony
    PODSTRONY AKTUALNOŚCI