Sklep internetowy E-mail: kontakt@medesta.pl

rejestracja on-line

szybka i łatwa rejestracja

  PODSTRONY AKTUALNOŚCI

  Bruksizm czyli zgrzytanie zębami

  Bruksizm jest nieświadomym zaciskaniem i zgrzytaniem zębami podczas snu spowodowanym głównie stresem. W ten sposób poprzez pocieranie zębami w nocy wiele osób podświadomie rozładowuje negatywne emocje. Niestety bruksizm poprzez nadmierne napięcie w stawie skroniowo-żuchwowym powoduje starcie i nadwrażliwość zębów, pękanie szkliwa, bóle głowy, karku i kręgosłupa oraz uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego. Poprzez nadmierne zagryzanie zębów dochodzi również do przerośnięcia mięśni żwaczy i skroni, które powodują, że twarz staje się kwadratowa w dolnej części.

  Podstawowym leczeniem bruksizmu jest stosowanie szyn (nakładek) relaksacyjnych na zęby nasuwanych podczas snu. Nie zawsze przynosi to efekty. Jest to tylko leczenie objawowe, a nie przyczynowe.

  Inną metodą leczenia jest podawanie zastrzyków zawierających toksynę botulinową. Zabieg z użyciem tej substancji relaksuje mięśnie i jest bezpieczną i bardzo skuteczną metodą. Już po kilku dniach obniża się napięcie i aktywność mięśni żwaczy. Dodatkowo pogrubiałe mięśnie w kątach żuchwy tzn. kwadratowa twarz ulega wyszczupleniu. Po skutecznym zabiegu pacjenci odczuwają ulgę w postaci rozluźnienia mięśni, a bóle i napięcie zmniejszają się.

  Na czym polega zabieg?

  Zabieg leczenia bruksizmu polega na oznaczeniu przez lekarza pogrubiałego mięśnia pod skórą za pomocą kredki do makijażu. Następnie lekarz podaje lek w napięte mięśnie żwacze za pomocą jednorazowej cieniutkiej igiełki. Efekty widoczne są po kilku dniach i utrzymują się przez około 6-9 miesięcy w zależności od pacjenta i zastosowanej dawki leku. Wiele osób podaje, że po tym leczeniu również ustępują bóle głowy i karku.

  Leczenie to rekomendują lekarze stomatolodzy, dermatolodzy i lekarze medycyny estetycznej.

  Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

  Głównym i bezwzględnym przeciwskazanie jest rzadka choroba (1 przypadek na 100000) mięśni Mistenia gravis i inne schorzenia mięśniowe. Czasowym przeciwskazaniem jest ciąża, zakażenia skóry w miejscu wkłuwania igiełki.

  Dermatologia i Medycyna Estetyczna
  Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka partnerska

  ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg


  Rejestracja:
  tel. +48 730 050 050, 730 730 353

  pracujemy: pon-pt.: godz. 8.30-18.00, 
  w czwartki: 8.30-19.00,
  pracujemy również w wybrane soboty

  do góry strony