Sklep internetowy E-mail: kontakt@medesta.pl Facebook Youtube Wyszukiwarka

rejestracja on-line

szybka i łatwa rejestracja

Bruksizm czyli zgrzytanie zębami

Bruksizm czyli zgrzytanie zębami

Bruksizm jest nieświadomym zaciskaniem i zgrzytaniem zębami podczas snu spowodowanym głównie stresem. W ten sposób poprzez pocieranie zębami w nocy wiele osób podświadomie rozładowuje negatywne emocje. Niestety bruksizm poprzez nadmierne napięcie w stawie skroniowo-żuchwowym powoduje starcie i nadwrażliwość zębów, pękanie szkliwa, bóle głowy, karku i kręgosłupa oraz uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego. Poprzez nadmierne zagryzanie zębów dochodzi również do przerośnięcia mięśni żwaczy i skroni, które powodują, że twarz staje się kwadratowa w dolnej części.

Jak leczyć bruksizm?

Podstawowym leczeniem bruksizmu jest stosowanie szyn (nakładek) relaksacyjnych na zęby nasuwanych podczas snu. Nie zawsze przynosi to efekty. Jest to tylko leczenie objawowe, a nie przyczynowe.

Inną metodą leczenia jest podawanie zastrzyków zawierających toksynę botulinową. Zabieg z użyciem tej substancji relaksuje mięśnie i jest bezpieczną i bardzo skuteczną metodą. Już po kilku dniach obniża się napięcie i aktywność mięśni żwaczy. Dodatkowo pogrubiałe mięśnie w kątach żuchwy tzn. kwadratowa twarz ulega wyszczupleniu. Po skutecznym zabiegu pacjenci odczuwają ulgę w postaci rozluźnienia mięśni, a bóle i napięcie zmniejszają się.

Na czym polega zabieg?

Zabieg leczenia bruksizmu polega na oznaczeniu przez lekarza pogrubiałego mięśnia pod skórą za pomocą kredki do makijażu. Następnie lekarz podaje lek w napięte mięśnie żwacze za pomocą jednorazowej cieniutkiej igiełki. Efekty widoczne są po kilku dniach i utrzymują się przez około 6-9 miesięcy w zależności od pacjenta i zastosowanej dawki leku. Wiele osób podaje, że po tym leczeniu również ustępują bóle głowy i karku.

Leczenie to rekomendują lekarze stomatolodzy, dermatolodzy i lekarze medycyny estetycznej.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

Głównym i bezwzględnym przeciwskazanie jest rzadka choroba (1 przypadek na 100000) mięśni Mistenia gravis i inne schorzenia mięśniowe. Czasowym przeciwskazaniem jest ciąża, zakażenia skóry w miejscu wkłuwania igiełki.

Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg

Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050

Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.

Rejestracja QR kodem

do góry strony
    PODSTRONY AKTUALNOŚCI