
Gdy pupa daje o sobie znać – rozmowa na temat dolegliwości proktologicznych z dr Przemysławem Babrajem
Zacznijmy od tego, że tematy proktologiczne może i umiejscowione są z tyłu (dosłownie), ale nie powinny być ignorowane. Proktologia to dziedzina medycyny zajmująca się dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego – czyli odbytem i odbytnicą. Choć brzmi to poważnie, jednak w Medeście to nie są tematy tabu. Jednym z czterech lekarzy proktologów jest chirurg, flebolog i proktolog Przemysław Babraj. Zajmuje się Pan proktologią od ponad 20 lat. Poprosiłabym o krótkie przybliżenie tematu objawów i schorzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Panie doktorze:
Choroby proktologiczne to wszelkie schorzenia związane z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego, czyli:
-odbytnicą
-kanałem odbytu
-odbytem
Zajmuje się nimi specjalistyczna dziedzina medycyny zwana proktologią, która jest częścią chirurgii ogólnej
• Hemoroidy (potocznie nazywanymi żylakami odbytu) – inaczej choroba hemoroidalna. Objawiają się bólem, świądem, krwawieniem, wypadaniem guzków na zewnątrz odbytu
• Szczelina odbytu – pęknięcie błony śluzowej w kanale odbytu. Objawia się silnym bólem zwłaszcza w czasie i po wypróżnieniu oraz krwawieniem.
• Ropień okołoodbytowy – powstający w wyniku zapalenia gruczołów odbytowych. Objawia się bólem i uczuciem rozpierania w ok. odbytu, pojawia się też bolesny guz w tej okolicy, może towarzyszyć mu gorączka
• Przetoka okołodbytnicza – jest najczęściej następstwem procesów zapalnych toczących się w odbycie. Objawia się wyciekiem treści śluzowo-ropnej z otworu przetoki, bólem.
• Nietrzymanie stolca – jest zaburzenie kontroli nad wypróżnianiem
• Nowotwory odbytu i odbytnicy – zarówno łagodne np. polipy i złośliwe (rak odbytu, odbytnicy
• Wypadanie odbytnicy – jest to przemieszczenie się odbytnicy na zewnątrz przez odbyt
Dolegliwości proktologiczne mają różne przyczyny, ale wiele z nich wiąże się z niewłaściwym stylem życia, zaburzeniami trawienia oraz infekcjami.
Oto główne grupy przyczyn:.
- zaparcia i biegunki
- dieta uboga w błonnik i w płyny
- brak aktywności fizycznej, siedząca praca
- ciąża i poród
- infekcje
- choroby zapalne jelit np. choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- czynniki genetyczne i anatomiczne
- urazy
• Krew na papierze toaletowym
• Krew w stolcu lub na stolcu
• Ból podczas wypróżniania ale i ten niezwiązany z wypróżnieniem
• Świąd, pieczenie, uczucie niepełnego wypróżnienia
• Wyciek ropy lub śluzu
• Nietrzymanie gazów i stolca
Jeśli masz któryś z tych objawów – nie zwlekaj. Dla lekarzy proktologów to codzienność, a dla Ciebie – ulga, że możesz rozprawić się z dolegliwościami, które Cię martwią.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości i problemy zdrowotne związane z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego nie obawiaj się pytać i nie zwlekaj z wizytą u proktologa. Gdyż wcześniej rozpoznane choroby i wdrożone ich leczenie zagwarantuje tobie większy komfort i dadzą szanse na całkowite ich wyleczenie.
Badanie proktologiczne w Medeście odbywa się w sposób najmniej krępujący pacjenta z zapewnieniem intymności i z najwyższym profesjonalizmem
Wstyd zostaw za drzwiami. Przeczytaj na temat pierwszej wizyty u proktologa – wywiad z dr Piotrem Olejniczakiem w poprzednim artykule bloga. Jest tam opisane jak wygląda wizyta proktologiczna, jak się do niej przygotować.
Na temat poszczególnych jednostek chorobowych ich diagnostyki i leczenia opowiedzą dr Marta Maksymiuk i Magdalena Prusak w kolejnych odcinkach bloga poświęconych proktologii.
Z doktorem Przemysławem Babrajem rozmawiała Danuta Dąbrowska
Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg
Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050
Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.