
Z takimi pytaniami często zgłaszają się do mnie pacjentki. Często kobiety widzą, że ich twarz się starzeje, ale nie wiedzą co zrobić, by na nowo wyglądała na młoda i pogodną. Zaczynając odmładzanie twarzy, dzielę ją na kilka części i sprawdzam, który obszar najbardziej postarzał się.
Na temat odwracania trójkąta młodości oraz przywracaniu objętości na twarzy pisałam w części 1 i w części 2:
Obecna część bloga będzie poświęcona odmładzaniu górnej części twarzy, szczególnie skroni. Na temat opadających powiek, który jest bardzo obszerny, poświęcę kolejne odcinki.
Wypełnianie skroni poprawia nam kształt twarzy, unosi brwi, policzki i wygładza skórę w okolicy oczu. Niektóre kobiety są w stanie to sobie wyobrazić, ponieważ za pomocą upinania włosów do góry, naciągają skórę czoła i uzyskują zbliżony efekt. Możemy to sprawdzić. Stańmy przed lustrem i palcami przesuńmy skórę bocznej części brwi do góry. Zobaczmy co się wydarzy. Uzyskujemy efekt mini liftingu czoła i brwi.
Generalnie większość pacjentów nie zauważa potrzeby wypełniania skroni, ponieważ patrzymy na siebie z przodu. Teraz po przeczytaniu tego bloga, jeśli masz takie potrzeby, zapraszam na konsultację. Wypełnianie skroni daje subtelne efekty poprawy górnej i środkowej części twarzy.
Zabiegi w okolicy skroni są obciążone pewnym ryzykiem powstania martwicy naczyń. Powikłanie to związane jest z podaniem wypełniaczy do tętnicy skroniowej lub ucisku naczyń krwionośnych poprzez wypełniacze lub obrzęk spowodowany absorpcją wody przez kwas hialuronowy. W dole skroniowym przebiegają tętnice skroniowe. Tętnica skroniowa powierzchowna jest często widoczna po wysiłku fizycznym, tętnica skroniowa głęboka znajduje się w mięśniu skroniowym. Tętnice można uwidocznić w badaniach USG Doppler tej okolicy. Wypełnianie skroni wymaga znajomości anatomii i doświadczenia lekarza wykonującego zabieg.
Obszar skroni jest strefą zabiegową, o której mówi się dopiero od kilku lat. Dużo dłużej podajemy wypełniacze do ust czy policzków. Moje doświadczenie w zakresie podawania fillerów w okolicy ust i policzków sięga ponad 17 lat. Ja podaję kwas hialuronowy w skronie od 2014 roku, a w inne okolice takie jak policzki, bruzdy nosowargowe od ponad 17 lat. W wielu opracowaniach anatomopatologów bezpieczeństwo zabiegów w okolicy skroniowej wiąże się z podobnym ryzykiem martwicy naczyń jak wypełnianie bruzd nosowargowych. Na temat powikłań naczyniowych po kwasie hialuronowym pisałam w poprzednich częściach bloga.
Istnieje obecnie kilka metod wypełniania dołu skroniowego kwasem hialuronowym. Pierwsza i najstarsza zarazem metoda to tzn. gun shot, czyli podanie bolusu wypełniacza za pomocą igły na kość czołową (łączącą się z kością klinową) na górnym brzegu dołu skroniowego. Kolejne metody to podanie kwasu hialuronowego kaniulą pod skórę nad dołem skroniowym i brwiami, deponując preparat płytko podskórnie. Można też preparat podawać międzypowięziowo. Ta ostania metoda obecnie zyskuje na popularności.
Odpowiednie deponowanie kwasu hialuronowego pomiędzy strukturami anatomicznymi skroni pozwala ominąć tętnice skroniowe. Aby zminimalizować ryzyko powikłań zabiegi powinien wykonywać lekarz z dużym doświadczeniem i dobrać metodę zabiegu do pacjenta. Zmienności anatomiczne przebiegu tętnic pod skórą można oceniać w badaniu USG Doppler.
Ważnym aspektem zabiegu jest również dobranie odpowiedniej gęstości kwasu hialuronowego. Jeśli preparat będzie podawany płytko, nie może być on zbyt gęsty, ponieważ powstaną „kluseczki” pod skórą, które są spowodowane prześwitywaniem kwasu hialuronowego pod skórą. Gęsty wypełniacz może być widoczny szczególnie pod cienką skórą.
Zabiegi w okolicy dołu skroniowego cechują się jednym z najdłużej utrzymujących się efektów na całej twarzy. Mam pacjentki, które cieszą się wypełnionymi skroniami po jednorazowym zabiegu przez ponad 5 lat. Proponuję w tej okolicy, podobnie zresztą jak w innych obszarach, używać dobrej jakości kwasu hialuronowego. Wiemy, że wiele preparatów słabo oczyszczonych może powodować grudki, obrzęki i wiele innych powikłań. Często obserwujemy to w ustach po zabiegach tanimi preparatami. Wiele pacjentek zapytana, czy zdecydowałaby się na zabieg najtańszym preparatem, wolałaby dopłacić, a efekt mieć lepszy i bardziej długotrwały.
W następnej części bloga opowiem o skroniach zbyt pełnych oraz w kolejnych o odmładzaniu dolnej części twarzy, wypełnianiu brody i podawaniu kwasu hialuronowego wzdłuż żuchwy.
Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg
Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050
Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.