Sklep internetowy E-mail: kontakt@medesta.pl Facebook Youtube Wyszukiwarka

rejestracja on-line

szybka i łatwa rejestracja

Stymulator kolagenu kwas polimlekowy nie tylko na twarz i szyję, ale także na ciało - brzuch, pelikany, uda, pośladki i inne oko

Stymulator kolagenu kwas polimlekowy nie tylko na twarz i szyję, ale także na ciało - brzuch, pelikany, uda, pośladki i inne oko

        W ostatnich latach gigantycznie wzrosła liczba dostępnych stymulatorów kolagenu i preparatów z kwasem hialuronowym do wypełnień zmarszczek, poprawy owalu twarzy, modelowania policzków, brody, kąta żuchwy i innych okolic. Mało jest stymulatorów do pojędrniania skóry na ciele.


    Różnica między stymulatorem kolagenu a kwasem hialuronowym


    Zabiegi z użyciem wypełniaczy z kwasem hialuronowym to jedne z najczęściej stosowanych małoinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Jednak w zakresie pojędrniania skóry efekty po kwasie hialuronowym były niewystarczające. Przyznaję, że wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego doskonale unoszą skórę, wypełniają zmarszczki i są bardzo bezpieczne, ale efekt stymulacji skóry w okolicy policzków jest słaby. W oczekiwaniu coraz to lepszych rezultatów po zabiegach odmładzających zaistniała potrzeba zarówno pojędrniania skóry jak i wypełniania zmarszczek.

Renesans kwasu polimlekowego.


    Renesans to epoka, w której kultura i sztuka na nowo odrodziła się po średniowieczu. Kwas polimlekowy przeżywa obecnie swój rozkwit i come back.
    Pamiętam ze swojej praktyki początki kwasu polimlekowego w 2010 roku. Kwas polimlekowy był kłopotliwy w użytkowaniu. Trzeba go było rozpuszczać 24 godziny przed zabiegiem. Stężenie podawanego leku było dużo wyższe niż jest obecnie rekomendowane wg. protokołów zabiegowych. Jednym z trwałych powikłań zdarzały się ziarniniaki typu ciała obcego, czyli grudki i guzki w skórze wywołane nadmierną reakcją organizmu na wstrzyknięty preparat. Dlatego wielu lekarzy przestało stosować kwas polimlekowy, zniechęciło się z powodu potencjalnych powikłań i utrudnień związanych z przeprowadzaniem samego zabiegu. Renesans kwasu polimlekowego polega na tym, że ponownie wrócił on do portfolio zabiegów odmładzających. Obecnie procedury zabiegowe są bardziej przyjazne dla lekarza, a ryzyko działań niepożądanych dużo mniejsze niż kiedyś. Kilka preparatów ma również rejestrację do podawania na skórę ciała, co jest bardzo pożądane.


Stymulacja syntezy kolagenu po kwasie polimlekowym, działanie


    Na skutek wstrzyknięcia kwasu polimlekowego skóra zaczyna produkować nowe włókna kolagenowe. Kolagen, który powstaje, jest głównie typu III,  czyli taki jaki powstaje w przebiegu gojenia i tworzenia blizn. Około jednej czwartej nowoutworzonego kolagenu jest typu I, czyli odpowiedzialnego za sprężystość skóry. Po kilku tygodniach wyraźnie widać poprawę napięcia skóry. Przed zabiegiem, gdy głowa była pochylona do dołu, policzki i owal twarzy obwisały w dół. Po zabiegu poprawie ulega znacznie sprężystość skóry policzków. W ciągu kilku tygodni ulega ona pojędrnieniu i nie opada w dół. Efekty te są długotrwałe. Utrzymują się zwykle 2-3 lata. Zależy to też w dużej mierze od tego jak szybko postępuje proces starzenia.

Rozczarowanie pacjentki po zabiegu na pelikany z kwasem polimlekowym.


    Zgłosiła się do mnie pacjentka w celu pojędrniania skóry pelikanów. Zabieg przeprowadziłam kaniulą i nie było żadnych powikłań. Skóra przed zabiegiem była bardzo, bardzo cienka, dodatkowo mocno uszkodzona przez słońce, z tzn. elastozą posłoneczną. Osobiście uważam, że efekt po zabiegu po 3 miesiącach jest genialny, ale pacjentka nie do końca go widzi. Pani uważa, że nadal obwisa pelikan. To nadmiar tkanki tłuszczowej zwisa w dół, a skóra jest niezwykle pojędrniona, przy dotyku nie marszczy się tak jak przed zabiegiem. Dlatego przestrzegam pacjentki i lekarzy przed kwalifikacją do zabiegu z kwasem polimlekowym. To nie jest w żadnym razie zabieg wyszczuplający ani usuwający tłuszcz.
Kwas polimlekowy podajemy także w celu wypełniania ubytków tkanki tłuszczowej. Może on służyć do modelowania policzków, pośladków lub innych ubytków tłuszczowych. Procedura wolumetryczna polega na innym podawaniu i innym rozcieńczeniu preparatu.
Za rozczarowanie po kwasie polimlekowym obwiniam się sama, ponieważ od razu powinnam poinformować, że tkanka tłuszczowa nie ulegnie zmniejszeniu po tym zabiegu. W tym wypadku można było zastosować zabieg z użyciem ultradźwięków HIFU lub inne procedury, które wymodelują sylwetkę.

Powikłania po kwasie polimlekowym


    Mając na uwadze istotę działania kwasu polimlekowego można przewidzieć, że najczęstszymi powikłaniami, jakie mogą się potencjalnie zdarzyć będą:
1.    Obrzęki – obrzęk skóry i zwiększenie ciepłoty ciała zawsze występują po każdym zabiegu.
2.    Grudki i zgrubienia w obszarze, gdzie podawany był preparat. Wynikają one z nadmiernej produkcji kolagenu. Zgrubienia, które utrzymują się krótko ostrzykujemy kortykosteroidami, a te utrzymujące się dłuższy okres czasu muszą być usunięte chirurgicznie.
3.    Zwłóknienia oraz nierówności i pozaciągania w skórze. Związane z nadmierną produkcją włókien kolagenowych w sposób nierównomierny. Prawdopodobnie źle przeprowadzony był zabieg, a odpowiedź skóry nadmierna. Opisane są już w Polsce przypadki „plastikowych policzków oraz grudy pod oczami”. Opisał je ekspert w dziedzinie medycyny estetycznej.
4.    Grudki i zgrubienia typu ziarniniaków ciała obcego – to reakcja autoimmunologiczna organizmu na kwas polimlekowy.
5.    Utrudnione przeprowadzenie potencjalnych zabiegów chirurgicznych w tej samej okolicy. Dla chirurga plastycznego skóra, która wykazuje cechy włóknienia i słabszego ukrwienia, może gorzej się goić po zabiegu liftingu operacyjnego. Mało, który z lekarzy wykonujących zabiegi medycyny estetycznej o tym wspomina.

6.    Asymetria – pewna asymetria występuje u każdego człowieka. Różnice w wyglądzie lub symetrii może także występować po zabiegu. Dodatkowy zabieg może być konieczny w celu poprawy asymetrii.
7.    Odległe wyniki – zmiany kształtu twarzy i ciała mogą być związane z zabiegiem, ale również z wiekiem, odchudzaniem się lub tyciem, ciążą lub z innymi zmianami w organizmie zachodzącymi niezależnie od przebytego wcześniej zabiegu.
8.    Ból i przeczulica skóry oraz zaburzenia czucia. Po zabiegu może występować ból o różnym nasileniu. Przewlekły ból występuje niezwykle rzadko i związany jest zazwyczaj z pociąganiem nerwów przez powstającą bliznę lub przez podrażnienie zakończeń nerwowych przez kaniulę podczas zabiegu. Najczęściej występuje tkliwość podczas dotyku. Ustępuje ona po kilku dni, ale utrudnia ona zalecany po zabiegu masaż skóry poddanej zabiegowi.
9.    Blizny – Każde postępowanie zabiegowe może powodować powstawanie blizn, które czasami nie są ładne. Nieprawidłowe blizny mogą występować na powierzchni skóry i tkankach położonych głębiej. W celu korekcji tych blizn może być konieczna dodatkowa terapia
10.    Krwawienie i krwiaki oraz przebarwienia skóry – jest możliwe w trakcie lub po zabiegu. Zwykle ustępuje ono po kilku minutach. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia krwawienia nie zaleca się zażywać aspiryny i leków przeciwzapalnych kilka dni przed planowanym zabiegiem. Krwiaki mogą ustępować pozostawiając przebarwienia na skórze.
11.    Infekcja – jest bardzo rzadkim powikłaniem po tego typu zabiegu. Infekcja może rozwinąć się od razu w okresie pozabiegowych. Jeśli wystąpi infekcja leczenie polega na podawaniu antybiotyków. W Medeście zabiegi z użyciem kwasu polimlekowego wykonujemy z zachowaniem aseptyki: sterylne, jednorazowe rękawiczki, jałowe obłożenia pola zabiegowego.

Dlatego, aby uniknąć powikłań zabieg powinien być przeprowadzony przez doświadczonego lekarza, który ma świadomość w jakie warstwy skóry podaje preparat. Nie wolno podawać kwasu polimlekowego zbyt płytko. Rozcieńczenie preparatu ma istotnie znaczenie oraz masaże po zabiegowe minimum 3 razy dziennie przez 3 minuty przez 7 dni. W razie powikłań trzeba szybko reagować.

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej

Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg

Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050

Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.

Rejestracja QR kodem

do góry strony
    PODSTRONY AKTUALNOŚCI