W Klinice Medesta USG tarczycy wykonuje dr Dominika Murawska lekarz ginekolog, endokrynolog. Badanie USG tarczycy wykonywane jest podczas wizyty: wizyta endokrynologiczna wraz z badaniem USG tarczycy.
Tarczyca jest jednym z gruczołów układu dokrewnego człowieka (podobnie jak m.in. trzustka czy nadnercza), którego zadaniem jest regulacja i koordynacja czynności różnych narządów ludzkiego ciała przy pomocy substancji chemicznych nazywanych hormonami. Tarczyca, wykorzystując jod dostarczany do organizmu z wodą i pokarmami, produkuje hormony (tyroksynę -T4, trójjodotyroninę - T3, kalcytoninę) pełniące istotną rolę w regulacji metabolizmu oraz gospodarki wapniowo-fosforanowej człowieka. Do produkcji jej hormonów pobudza tarczycę z kolei hormon przysadki mózgowej zwany TSH (tyreotropina) – poziom tego hormonu wzrasta przy niedoborze hormonów tarczycy i spada przy ich nadmiarze.
Niekiedy działanie tarczycy zostaje zaburzone i dochodzi wówczas do stanu nadprodukcji jej hormonów (nadczynność tarczycy) lub ich niedostatecznego wydzielania (niedoczynność tarczycy). Oba te stany nie pozostają obojętne dla organizmu człowieka i powodują szereg objawów.
Przyczyny powyższych stanów są różne, do najważniejszych z nich należą: guzki toksyczne produkujące hormony, stany zapalne gruczołu tarczowego, niedobory jodu, usunięcie tarczycy z powodów medycznych, przebyte leczenie jodem promieniotwórczym.Wiele z tych przyczyn można wykryć i kontrolować za pomocą badania ultrasonograficznego tarczycy.
Tarczyca jest gruczołem umiejscowionym na przednio-dolnej części szyi i swoim kształtem przypomina nieco motyla – zbudowana jest z dwóch płatów połączonych węższą cieśnią. Badanie ultrasonograficzne tarczycy polega na przyłożeniu głowicy ultrasonograficznej do szyi pacjenta po jej uprzednim posmarowaniu żelem – uzyskane w ten sposób obrazy lekarz obserwuje na monitorze aparatu ultrasonograficznego.
W trakcie badania możliwe jest określenie wielkości gruczołu tarczowego, jego echogeniczności, struktury oraz unaczynienia, jak również możliwych nieprawidłowości – m.in. powiększenia (tzw. wole), zaburzeń echa gruczołu, niejednorodności jego struktury czy obecności zmian ogniskowych (guzki, torbiele, zwapnienia). Głównymi wskazaniami do badania usg tarczycy jest kliniczne i laboratoryjne podejrzenie nadczynności lub niedoczynności tarczycy, jak również zwiększenie obwodu szyi, wyczuwalne palpacyjnie zmiany w obrębie tarczycy oraz badania kontrolne w przypadku znanych nieprawidłowości gruczołu tarczowego.
Badanie usg tarczycy nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, jest całkowicie nieinwazyjne oraz bezpieczne.
Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg
Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050
Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.