USG tkanek miękkich twarzy po zabiegach medycyny estetycznej służy głównie do uwidocznienia kwasu hialuronowego i innych wypełniaczy oraz powikłań z nimi związanych.
twarzy, skóry, tkanki podskórnej i tkanek miękkich polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości do obrazowania struktur anatomicznych znajdujących się pod powierzchnią skóry. Technika USG jest bezbolesna i nieinwazyjna. Każdy słyszał o USG płodu. W przypadku medycyny estetycznej nie badamy brzucha tylko twarz lub skórę i tkankę podskórną poddaną zabiegom polegającym na wstrzykiwaniu wypełniaczy czy stymulatorów kolagenu.
Gdzie możesz mieć wykonane badanie USG twarzy w celu stwierdzenia obecności kwasu hialuronowego? Nie każdy gabinet medycyny estetycznej dysponuje Ultrasonografem. Jeszcze trudniejsze jest interpretowanie obrazu, który widać na monitorze USG. W Medeście posiadamy 3 aparaty USG. Jestem tą szczęściarą, że w naszej placówce ultrasonografy po prostu były od początku i są wykorzystywane przez chirurgów naczyniowych, flebologów, ginekologów i położników. W zakresie medycyny estetycznej i dermatologii oraz kosmetologii używaliśmy je często do badania tkanek miękkich twarzy przed zabiegiem HIFU. To pozwoliło mi na zdobycie doświadczenia. Podglądałam przez wiele lat jak badania przeprowadzają koledzy innych specjalności.
W medycynie estetycznej i kosmetologii najczęściej w USG uwidoczniamy struktury takie jak:
skóra,
tkanka podskórna,
ślinianki (szczególnie ślinianka przeduszna)
mięśnie (mięsień żwacz w bruksiźmie, mięsień skroniowy i inne)
kości,
krwiaki, ziarniniaki, reakcje na ciało obce, zwłóknienia, obrzęki limfatyczne, stany zapalne, ropnie.
W medycynie estetycznej bardzo nas interesuje rozmieszczenie wypełniaczy takich jak:
kwas hialuronowy,
stałe wypełniacze (poliakrylamid, silikon),
hydroksyapatyt wapnia
i inne polikaprolakton, kwas polimlekowy, które później nie są widoczne, lecz dają obraz produkcji kolagenu.
W USG Dopplerowskim mogę zobaczyć, jak przebiegają naczynia krwionośne. Na jakiej są głębokości i czy nie mają patologicznego przebiegu. Badanie USG jest niezwykle pomocne w przypadku wystąpienia martwicy naczyń. Wtedy w badaniu USG Dopplerowskim nie zobaczymy prawidłowego przepływu krwi w „zatkanej” tętnicy. O martwicy naczyń pisałam w poprzednim blogu.
Zabieg był wykonywany przez kosmetologa igłą w bruzdy nosowowargowe. Już podczas wykonywania zabiegu doszło do niedokrwienia skóry. Pomimo dwukrotnego rozpuszczania wypełniacza hialuronidazą przez kosmetologa martwica postępowała. Pojawił się narastający ból oraz zasinienie i niedokrwienie czoła, nosa i policzka. W badaniu USG uwidoczniłam kwas hialuronowy, nie było też przepływu krwi w tętnicy twarzowej po jednej stronie twarzy. Pacjentka musiała być poddana 10 kolejnym sesjom rozpuszczania wypełniacza oraz leczenie w komorze hiperbarycznej. Szczęśliwie nie doszło do ślepoty (rzadko opisywanej na świecie), a martwicę udało się cofnąć bez powstania blizn na skórze.
Podczas badania USG Doppler, wysyłane są fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości w kierunku badanego obszaru ciała, gdzie przemieszczają się one przez tkanki.
Fale dźwiękowe odbijają się od krwinek krwi krążących w naczyniach krwionośnych. Ruch krwinek zmienia częstotliwość odbitego dźwięku zgodnie z kierunkiem przepływu krwi.
Odbite fale są analizowane przy użyciu efektu Dopplera, który pozwala na pomiar prędkości przepływu krwi. Jeśli krew porusza się w stronę sondy, częstotliwość odbitego dźwięku zwiększa się (efekt Dopplera dodatni), a jeśli krew porusza się od sondy, częstotliwość zmniejsza się (efekt Dopplera ujemny).
Te informacje są następnie przetwarzane i prezentowane na ekranie jako kolorowy obraz, w którym przepływ krwi jest przedstawiany za pomocą różnych kolorów. Na przykład, krew płynąca w jednym kierunku może być przedstawiona na ekranie jako czerwony kolor, a krew płynąca w przeciwnym kierunku jako niebieski.
Trzeba podkreślić, że USG nie zawsze jest standardowym narzędziem oceny po zabiegach z kwasem hialuronowym. Większość lekarzy medycyny estetycznej preferuje ocenę wizualną i dotykową, a USG jest stosowane głównie w przypadkach, w których występują problemy, takie jak asymetryczne rozmieszczenie wstrzykiwanych wypełniaczy czy stymulatorów, powikłania czy potrzeba dokładniejszej analizy struktur podskórnych. Decyzję o zastosowaniu USG podejmuje lekarz w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta.
Negatywne: W ramach badania USG otrzymuje się obraz szarości w 2D i jego interpretacja jest na początku trudna. Trzeba się tego nauczyć.
Pozytywne: Jest to jednak możliwe. To kwestia wprawy, logiki, wyobraźni, a potem ćwiczenia i doświadczenia. Ale bazą jest znajomość anatomii, którą mam bardzo dobrą, czyli wiedza, gdzie co powinno się znajdować z punktu widzenia struktur anatomicznych, jaki mięsień, naczynko. Na wiedzę, czego i gdzie powinniśmy się spodziewać trzeba nałożyć informacje zebrane z wywiadu z pacjentem, a na to wiedzę o tym, jak problem pacjenta powinien wyglądać na obrazie USG. I to tylko, i aż tyle. Cała reszta jest kwestią logicznej interpretacji. Sama technika wykonywania badania jest prosta. Najtrudniejsza jest interpretacja, ale ten kurs uświadomił mi, że nie muszę studiować diagnostykę USG 3 lata, bo nie będę robi USG np. kobiet w ciąży i rozwijającego się dziecka, serca, jamy brzusznej. Do moich zastosowań kilka miesięcy nauki powinno wystarczyć, a potem już tylko pogłębianie umiejętności.
Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg
Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050
Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.