Sklep internetowy E-mail: kontakt@medesta.pl Facebook Youtube Wyszukiwarka

rejestracja on-line

szybka i łatwa rejestracja

Stymulatory kolagenu w medycynie estetycznej – moda czy konieczność cz. 3

Stymulatory kolagenu w medycynie estetycznej – moda czy konieczność cz. 3

Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt produktów przeznaczonych do wstrzykiwania o działaniu stymulującym na fibroblasty. Jest to zróżnicowana grupa produktów. Stymulatory kolagenu dzielimy na zawarte w nich substancje chemiczne.

  • Kwas hialuronowy usieciowany, nieusieciowany, stabilizowany- najbardziej popularny i najbezpieczniejszy, ale delikatny stymulator kolagenu.
  • Kwas hialuronowy usieciowany najbardziej nadaje się do uzupełniania objętości tkanek, unoszenia i nawilżania skóry i wypełniania zmarszczek, w mniejszym stopniu pojędrnia skórę. Niektóre pacjentki po zabiegach z użyciem wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego widzą utrzymujący się efekt stymulacji kolagenu przez wiele lat, nawet 5 i dłużej, szczególnie w okolicy bruzd nosowowargowych, zmarszczek nad ustami, w ustach. Po kilku latach efekty widoczne w tych okolicach związane są głównie z produkcją kolagenu, a nie obecnością kwasu hialuronowego, który tam się wchłonął. Dlatego osoby, które miały wypełniane okolica ust i bruzd nosowo-wargowych mogą dostrzegać stymulację kolagenu w postaci usztywnienia skóry, szczególnie po starej generacji fillerach lub słabej jakości kwasie hialuronowym.
  • Kwas hialuronowy stabilizowany termicznie jest bardzo bezpiecznym i dobrym stymulatorem kolagenu, ale zabiegi trzeba powtarzać, gdyż efekty utrzymują się kilka miesięcy. Nie nadaje on objętości, ale pojędrnia i nawilża skórę.
  • Kwas hialuronowy nieusieciowany podawany w mezoterapii igłowej głównie służy do nawilżenia skóry. Nadaje skórze blasku, ale słabo pojędrnia. Efekty są krótkotrwałe i zabiegi trzeba powtarzać często nawet co 1-3 miesiący.
    stymulator kolagenu

    stymulator kolagenu

  • Polikaprolakton to doskonały, silny i dość bezpieczny stymulator tkankowy. Jest to wchłanialny polimer stosowany w medycynie od wielu lat m.in. do produkcji implantów i nici rozpuszczalnych, wykorzystywanych w chirurgii. W jego skład wchodzą pierwiastki naturalnie występujące w naszym organizmie takie jak wodór, tlen i węgiel, rozkłada się on do wody H20 i dwutlenku węgla CO2. Wypełniacz ten podaje się pod wiotką skórę twarzy. Po około 3 miesiącach dochodzi do pobudzenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Preparat może dawać lekkie wypełnienie tkanek, co jest pożądane u pacjentek szczupłych z zanikiem tkanki tłuszczowej. Występuje w różnych stężeniach jako S, M, L. Ellanse E nie jest obecnie stosowany, gdyż stymulacja do produkcji kolagenu była  bardzo silna i były doniesienia o nadmiernej produkcji włókien kolagenowych odczuwalnych w postaci grudek. Efekty zabiegów utrzymują się od 1 do 3 lub 4 lat. Generalnie u wszystkich moich pacjentek widziałam zadowalające efekty, u żadnej nie obserwowałam działań niepożądanych, a zabiegi te wykonuję od 6 lat.
  • Hydroksyapatyt wapnia jest to składnik naturalnie występujący w naszym organizmie, dlatego mówi się o tym produkcie jako biostymulator. Występuje normalnie w ludzkich kościach i zębach. Od wielu lat jest stosowany w różnych dziedzinach medycyny. W medycynie estetycznej stosowany ponad 15 lat. Największą zaletą tego preparatu jest to, że nie zwiększa on objętości tkanek do których jest wstrzyknięty. Czyli idealnie nadaje się do policzków, chomików i dla osób z pełną twarzą. Może okazać się niewystarczający u osób z dużym ubytkiem tkanki tłuszczowej.
  • Kwas L-polimlekowy to substancja chemiczna uzyskiwana w procesie fermentacji cukru w procesach biotechnologicznych, ale również w ludzkim organizmie. Obecnie przeżywa swój renesans w medycynie estetyczniej. Po około 2-3 miesiącach od zabiegu widzimy wyraźne odmłodzenie skóry. Skóra nabiera blasku, jędrności i jest wyraźnie młodsza, bez zniekształcenia rysów twarzy. Nie ma wrażenia przepompowania twarzy, jak przy nadmiarze kwasu hialuronowego. Niektóre preparaty są przeznaczone dla osób szczupłych z wyraźną wiotkością skóry na twarzy, szyi, dekoltu, a także na ciele i mają rejestrację w tych okolicach. Kwasu polimlekowego nie powinno podawać się w okolicę oczu, mimo że niektóre firmy do tego zachęcają. Okolica oczu jest bardzo trudna i trudno przewidzieć powstanie potencjalnych powikłań takich jak przewlekle utrzymujące się obrzęki pod oczami. Efekty po kwasie polimlekowym utrzymują się długo, kilka lat, aż na nowo się nie zestarzejemy. Zabiegi można powtarzać w seriach.
  • Witaminy i aminokwasy podawane techniką mezoterapii.
  • Osocze bogatopłytkowe i ubogopłytkowe podawane w zabiegach mezoterapii igłowej.
  • Polinukleotydy to niewielkie fragmenty kwasów nukleinowych DNA i RNA. Dochodzi do biostymulacji skóry. Preparat podaje się igiełką jak mezoterapia lub kaniulą.
  • Kolagen na bazie którego skóra ma za zadanie uzupełniać brak włókien i być stymulowana do produkcji nowych włókien kolagenowych. Obecnie jest dostępny biokolagen pozyskiwany z nici jedwabnika, który w procesach inżynierii genetycznej ma wszczepiony ludzki gen kodujący produkcję tego białka.
  • Nici napinające i stymulujące skórę.
  • Preparaty łączone zawierające najczęściej: kwas hialuronowy i hydroksyapatyt wapnia i witaminy, peptydy, czy aminokwasy podawane jako produkty do mezoterapii lub wypełniacze.

Na temat renesansu kwasu polimlekowego i jego wcześniejszej historii oraz na temat innych stymulatorów takich jak osocze, aminokwasy i peptydy napiszę w czwartej części poświęconej stymulatorom tkankowym.

Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg

Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050

Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.

Rejestracja QR kodem

do góry strony
    PODSTRONY AKTUALNOŚCI