Wraz z rosnącą potrzebą działania przeciwstarzeniowego na znaczeniu zyskują zabiegi małoinwazyjne.
Mają one przewagę nad chirurgicznymi operacjami twarzy, ponieważ nie są obciążone długą rekonwalescencją. Po liftingu twarzy obserwujemy m.in. siniaki, przeczulicę skóry i czasem dolegliwości bólowe, asymetrię i inne rzadsze powikłania, takie jak nieprawidłowe gojenie, bliznowce i inne. Niemniej operacyjne liftingi twarzy są bardzo skuteczne i dają efekty na wiele lat. U osób, które bezwzględnie potrzebują operacji plastycznej, mają bardzo duży nadmiar skóry, zabiegi z zastosowaniem wypełniaczy mogą okazać się półśrodkiem i trudno będzie spełnić oczekiwania wymagających pacjentek i pacjentów.
Stymulatory kolagenu służą do odmładzania twarzy, szyi i dekoltu również skóry ciała oraz do profilaktyki przeciwstarzeniowej.
Wraz z poznaniem procesu starzenia możemy zatrzymać procesy starzeniowe w skórze. Jeśli zaczniemy wcześniej dbać o swoją skórę za pomocą stymulatorów kolagenu, możemy opóźnić potrzebę poddania się zabiegowi chirurgicznego liftingu twarzy. Małoinwazyjne zabiegi, iniekcyjne stymulujące produkcję kolagenu, zmieniły perspektywę leczenia i odmładzania starzejącej się twarzy. Obecnie na rynku jest kilkanaście preparatów, które możemy nazwać stymulatorami kolagenu. To tak jakbyśmy powiedzieli, że chcemy kupić samochód. Jest ich mnóstwo rodzajów. Stymulatorów kolagenu jest mniej niż marek samochodów, ale od kilku lat jest w czym wybierać. Ważne jest, aby zrozumieć ich działanie i właściwości biofizyczne, ponieważ rezultaty ich podawania różnią się od siebie. Należy dobrze dopasować odpowiedni stymulator w zależności od potrzeb i rodzaju skóry u pacjenta.
Jednym ze stymulatorów kolagenu zatwierdzonym kilkanaście lat temu do iniekcji w Stanach Zjednoczonych Ameryki przez Food and Drug Administration był hydroksyapatyt wapnia. Był on zarejestrowany do odmładzania skóry twarzy, szyi i dekoltu oraz grzbietów rąk.
Po wstrzyknięciu preparatu zawierającego ten stymulator kolagenu na bazie cząsteczek hydroksyapatytu wapnia nasza skóra zauważa, że znajduje się w niej substancja będąca innym składnikiem naszej skóry. Niemniej HaCa wchodzi w skład tkanek naszego organizmu. Wokół wstrzykniętych cząsteczek hydroksyapatytu wapnia dochodzi do stymulacji fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych typu I. Skóra staje się sprężysta i zagęszczona. Mniej się marszczy. Zmarszczki ulegają wygładzeniu.
Wyobraźmy sobie, że nasza skóra jest jak materac ze sprężynami w wielkim uproszczeniu. Obecnie materace mają bardzo skomplikowaną budowę podobnie ja skóra. Ale dla uproszenia przyjmijmy, że sprężyny to włókna kolagenowe, a gąbka otaczająca sprężyny to kwas hialuronowy. Stymulatory wpływają na produkcję kolagenu, a kwas hialuronowy z dużej mierze odpowiedzialny jest za nawilżenie skóry właściwej.
Na naszym rynku obecnie dostępne są 2 wypełniacze stanowiące unikalne połączenie hydroksyapatytu wapnia i kwasu hialuronowego w różnym stężeniu tych składników produkowane przez dwie różne firmy. Preparaty te mają podwójne działanie: stymulują skórę do produkcji kolagenu oraz nawilżają i wypełniają zmarszczki oraz odwracają utracone objętości. Zabiegi te cechują się minimalnym ryzykiem działań niepożądanych, czasem rekonwalescencji i niskimi kosztami w porównaniu do operacji plastycznej. Efekty utrzymują się długo do około 1-2-3 lat.
Wprowadziliśmy ten zabieg w Medeście i przerósł on moje oczekiwania. Choć hydroksyapatyt wapnia stosuję przez ponad 10 lat połączenie tych składników (hydroksapatytu wapnia i kwasu hialuronowego) daje 2 biostymulatory w jednym i widzę zwielokrotniony efekt obu czynników przez cały czas działania tego implantu tkankowego. Słyszałam gdzieś określenie 2+2=5, co nie jest matematycznie poprawne, ale w kontekście uzyskanego efektu estetycznego, tak można by to przedstawić.
Dwie korzyści w jednym zabiegu hydrosyapatyt wapnia z kwasem hialuronowym.
Po zabiegu obserwujemy natychmiastowe efekty uniesienia i wygładzenia obwisających tkanek i zmarszczek, co zawdzięczamy obecności w preparacie kwasu hialuronowego. Kolejne efekty widoczne po upływie 3 miesięcy to poprawa sprężystości skóry. A to dzięki stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu typu I i elastyny. Kolagen typu I wiąże się ze sprężystością skóry, a nie jak kolagen III związany z włóknieniem.
Więcej informacji w następnym blogu.
Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg
Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050
Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.