Sklep internetowy E-mail: kontakt@medesta.pl Facebook Youtube Wyszukiwarka

rejestracja on-line

szybka i łatwa rejestracja

Przebarwienia na twarzy melasma - część 3

Przebarwienia na twarzy melasma - część 3
usuwanie przebarwień typu melasma fot. 

Przebarwienia na twarzy melasma- część 3.

Co zrobić, by walka z przebarwieniami nie była jak walka z wiatrakami?

            Czyli co zrobić, aby plamy nie nawróciły? Zakładamy, że przebarwienia typu melasma po terapii depigmentacyjnej ustąpiły. Co zrobić, aby nie pojawiły się ponownie? Sam krem z filtrem nie wystarczy. Z przebarwieniami jest jak z wiatrakami, gdy wiatr zawieje wprowadza skrzydła wiatraka w ruch, podobnie słońce oświetlając skórę, pobudza melanocyty do produkcji melaniny. Walka z wiatrakami wydaje się niemożliwa. W naszym przypadku dysponujemy kilkoma metodami terapii, które zmniejszą ryzyko nawrotu plam. Od nas samych i aktywności naszych melanocytów zależy, jak szybko i z jaką intensywnością melasma nawróci. Wytwarzanie melaniny to niezwykle skomplikowany proces na poziomie komórkowym. Zachodzi on przy udziale wielu enzymów, aminokwasów i promieniowania UV.

                  Jeśli przebarwienia powstały po tabletkach antykoncepcyjnych i opalaniu, a obecnie leków tych nie przyjmujemy i stosujemy ochronę przed słońcem, ryzyko nawrotu plam jest małe. Choć predyspozycja do przebarwień pozostaje w naszej skórze. Jeśli nadal się opalamy i przyjmujemy leki hormonalne prawdopodobieństwo pojawienia się melasmy jest większe.

Czy melasmę leczyć laserem, czy pilingami depigmentacyjnymi typu Cosmelan?

            To jest dobre pytanie. Każda pacjentka w trakcie terapii usuwania plam od kilku lekarzy dermatologów usłyszy różne zalecenia i ma mętlik w głowie. Prawda jest taka, że nie ma jednego jedynego, skutecznego w 100%, środka na pozbycie się melasmy, a tym bardziej na zapobieganie nawrotom.

            Na anginę, czyli bakteryjne zapalenie migdałków wiemy, że trzeba przepisać konkretny antybiotyk i choroba jest wyleczona.

            W przypadku przebarwień naukowcy zastanawiają się od wielu lat, jak przystopować nasze melanocyty, by nie produkowały melaniny. Terapia ma być skuteczna i bezpieczna. Aby takie leczenie prowadzić, dobieramy terapię indywidualnie.

            Najpierw trzeba sprawdzić, czy przebarwienia są stare i głębokie, czy raczej płytko położone w skórze. Badamy to za pomocą dermatoskopu i lampy Wooda. Jeśli plamy są głębokie i są wieloletnie, proponuję najpierw usunąć przebarwienia np. Cosmelanem, a potem stosować zabiegi np. z użyciem lasera tulowego z kwasem traneksamowym oraz preparaty zapobiegające nawrotom np. kremy ze składnikami wybielającymi.

Stosowałam krem z filtrem, a plamy nawróciły, dlaczego?

            Sama fotoprotekcja nie wystarczy. Krem z filtrem odbija promieniowanie słoneczne lub nie dopuszcza ich w głąb skóry. Nie hamuje jednak aktywności melanocytów. Krem z filtrem przeciwsłonecznym jest niezbędny w terapii plam, ale potrzebna jest właściwie dobrana pielęgnacja, która oprócz ochrony przed słońcem, będzie hamowała melanogenezę. Do substancji o działaniu rozjaśniającym zaliczamy wiele związków chemicznych. Należą do  nich m.in.: kwas kojowy, azelainowy, traneksamowy, witamina C, Alfa hydroksykwasy (kwas mlekowy, glikolowy, salicylowy), arbutyna, hydrochinon i wyciągi z roślin np. mącznicy lekarskiej oraz wiele innych. Niektóre z tych substancji powinny znaleźć się w naszym codziennym kremie lub być stosowane w regularnie wykonywanych zabiegach kosmetycznych jak potrzymanie terapii depigmentacyjnej.

Jak prowadzić pielęgnację, aby przebarwienia nie nawróciły?

            Same kremy kupowane w aptece bez recepty są niewystarczające do usunięcia rozległych, głębokich plam, ale są niezbędne do profilaktyki nawrotów. Potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja dobrana indywidualnie przez doświadczonego kosmetologa. Pacjentki często o tym zapominają. Wydaje im się, że plamy ustąpiły i terapia zakończona. To dopiero początek.

            Podobnie pacjenci z nadciśnieniem  tętniczym biorą leki, które unormują ciśnienie krwi. Kiedy zapomną przyjąć leków, problem wysokiego ciśnienia powraca. Analogicznie jest z melanocytami. Niestety są one położone głęboko w skórze i nie zawsze kremy są w stanie do nich dotrzeć. Szczęśliwie dysponujemy obecnie zabiegami laserowymi, które tworzą mikrokanaliki w naskórku i pozwalają składnikom hamującym melanogenezę, dostać się głębiej z ominięciem bariery naskórkowej. Stosujemy laser tulowy z kwasem traneksamowym w zabiegu mezoterapii laserowej.

Czy laser tulowy z kwasem traneksamowym wyleczy mi plamy?

Laser tulowy

Laser tulowy

            Jeśli przebarwienia są w górnych warstwach skóry właściwej i nie są zbyt mocno nasilone, uważam, że laser tulowy z kwasem traneksamowym może być doskonałą metodą do usuwania plam w sposób mało inwazyjny z krótkim okresem rekonwalescencji. Jeśli melasma jest głęboko, zalecam najpierw Cosmelan lub Dermamelan, a potem co kilka miesięcy  zabiegi laserem tulowym nieablacyjnym i kwasem traneksamowym – stosowane również w lecie. W Medeście kosmetolodzy zajmują się głównie terapią problemów na skórze i dobieraniem odpowiedniej pielęgnacji jako kontynuacja leczenia dermatologicznego. Odpowiedni dobór składników aktywnych w kremach dopasowany do rodzaju skóry i fototypu, jest tak samo ważny, jak prowadzone wcześniej leczenie.

            Kosmetolodzy w Medeście terapię skóry z przebarwieniami przeprowadzają z pasją. Walka z przebarwieniami jest wyzwaniem dla dobrego kosmetologa i dermatologa i nie traktujemy jej jak walki z wiatrakami.

Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg

Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050

Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.

Rejestracja QR kodem

do góry strony
    PODSTRONY AKTUALNOŚCI