Sklep internetowy E-mail: kontakt@medesta.pl Facebook Youtube Wyszukiwarka

rejestracja on-line

szybka i łatwa rejestracja

Powikłania naczyniowe po kwasie hialuronowym w mojej praktyce część 2.

Powikłania naczyniowe po kwasie hialuronowym w mojej praktyce część 2.

Szczęśliwie „odpukać”

jako, że w mojej praktyce powikłania związane z okluzją naczyń nie występują. Niestety też mogą się zdarzyć. Mam świadomość, że na twarzy zlokalizowane są okolice o zwiększonym ryzyku powikłań predysponujące do martwicy naczyń oraz utraty wzroku.
Aby temu zapobiegać szkolę się na cadaverach oraz przestrzegam zasad 6xP.


Zasada 6xP


Patient- dobór pacjentów
Product- dobór produktu o odpowiedniej gęstości
Placement - odpowiednie miejsca, z uwzględnieniem anatomii oraz anomalii anatomicznych, ryzykowne okolice ostrzykuję ostrożnie lub omijam, stosując alternatywne metody terapii
Practitioner – doświadczenie we wstrzykiwaniu wypełniaczy
Procedure – odpowiednie wstrzykiwanie preparatu zgodnie z anatomią i zalecanymi procedurami, technikami, zabiegi przeprowadzam igłą lub kaniulą w zależności od obecności tętnic na różnej głębokości tkanek: skóra, tkanka podskórna, więzadła, mięsnie, tkanka tłuszczowa, kości i okostna.
Prevention – zapobieganie powikłań poprzez opiekę nad pacjentem, przestrzegam procedur zabiegowych.


Szkolenia i doświadczenie


Kilka razy w życiu uczestniczyłam w szkoleniu na sztucznych głowach. Miałam też możliwość uczestniczyć w kursach na cadaverach. Kadawery to zmarli ludzie, którym lekarze podają kwas hialuronowy zabarwiony na różne kolory. Przykładowo ampułkę kwasu zabarwioną na czerwono podaje się w struktury powierzchowne, a preparat koloru niebieskiego podaje się głęboko na kość. Nauka polega też na sprawdzeniu, czy lepsza jest kaniula czy igła do wstrzykiwania kwasu hialuronowego. Na takim szkoleniu z pomocą anatomopatologa lub chirurga przekrawamy skórę i obserwujemy różne anomalie przebiegu naczyń krwionośnych, nerwów, mięśni oraz głębokość i prawidłowość wstrzyknięcia kwasu hialuronowego. Ostatnie szkolenie w Genewie pozwoliło mi udoskonalić technikę wypełniania skroni oraz doliny łez, o czym napiszę w kolejnych częściach bloga.

W mojej praktyce niestety spotykam się z powikłaniami u pacjentów, którzy zgłaszają się po zabiegach u innych lekarzy czy kosmetologów. Wielokrotnie powikłania są spowodowane całkowitym brakiem wiedzy na temat anatomii, złą głębokością podania kwasu hialuronowego oraz złym doborem preparatu. Widziałam już, że pacjentka miała podany wypełniacz na powiekę dolną na „bąbelek” jak przy mezoterapii igłowej, a zastosowany był kwas hialuronowy usieciowany, wypełniacz. Nic dziwnego, że pojawiły się obrzęki, a preparat trzeba było rozpuścić. Mało tego pacjentka za leczenie powikłań musiała zapłacić u tej samej kosmetolog. W wielu miejscach w mediach społecznościowych opisywane są masowo sytuacje, że najpierw „spartoli się robotę, potem wmówi pacjentowi, że to jego wina, a na końcu jeszcze trzeba płacić za tzw. poprawki”. Widziałam wiele postów nawet sugestie, że niektórzy pseudozabiegowcy (bo tak można ich nazwać) podają od razu 2 ampułki wypełniacza w usta, aby potem zarobić na rozpuszczaniu. Lekarze są różni, też mogą mieć niepowodzenia, ale motto pracy jakie mi przysługuje to uczciwość i „po pierwsze nie szkodzić”.


Powikłania naczyniowe na szczęście nie występują bardzo często. Aby mieć dokładne rozeznanie tego problemu, zapragnęłam poznać statystykę występowania powikłań naczyniowych na świecie, nie tylko w Polsce. W naszym kraju jest niestety jeden przypadek ślepoty spowodowany podawaniem kwasu przez kosmetologa. O ilości opisanych i opublikowanych powikłań było w pierwszej części bloga dotyczącej powikłań naczyniowych.


Rozpuszczalnik na kwas hialuronowy - hialuronidaza


Nie jest łatwo odwrócić skutki powikłań naczyniowych po przeszczepie własnego tłuszczu. Na kwas hialuronowy na szczęście istnieje rozpuszczalnik (hialuronidaza) pod warunkiem, że widzimy w USG, gdzie kwas hialuronowy jest pod skórą oraz jeśli pacjentka nie jest na niego uczulona. O rozpuszczaniu kwasu hialuronowego napiszę w dalszych częściach bloga. Rozpuszczanie kwasu hialuronowego w skórze jest procedurą skomplikowaną, ale coraz częściej wykonywaną. Najtrudniejszym zabiegiem jest usuwanie ślepoty spowodowane kwasem hialuronowym, który dostał się do tętnicy środkowej siatkówki. To powikłanie jest niezwykle trudno odwrócić ze względu na umiejscowienie tętnicy środkowej siatkówki. Tętnica ta znajduje się za gałką oczną na dnie oczodołu.
Co zrobić, jeśli wystąpi ślepota, a co ważniejsze, aby nie dopuścić do tego trwałego powikłania po podaniu kwasu hialuronowego? W kolejnych częściach bloga opiszę w skrócie postępowanie w przypadku martwicy naczyń.

Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg

Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050

Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.

Rejestracja QR kodem

do góry strony
    PODSTRONY AKTUALNOŚCI