W pierwszej części pisałam o działaniu lasera frakcyjnego CO2. W tym artykule bloga skupię się na wskazaniach do zabiegu i działaniach niepożądanych po laseroterapii.
Dla kogo laser frakcyjny CO2 będzie za mocny, a dla kogo za słaby?
Nie każdy pacjent nadaje się do zabiegu laserem ablacyjnym CO2. Dla niektórych laser frakcyjny CO2 będzie jak z armaty na mrówkę. Są to zazwyczaj młode kobiety, które laserem chcą pojędrnić skórę, a nie mają widocznych zmarszczek, ani blizn potrądzikowych lub pourazowych. Laser frakcyjny CO2 nie jest zabiegiem profilaktycznym. Służy do usuwania widocznych niedoskonałości skóry takich jak blizny, czy utrwalone, widoczne zmarszczki. Do odżywiania i profilaktyki młodej skóry dysponujemy wieloma innymi zabiegami jak mezoterapia, laser tulowy, pilingi, stymulatory kolagenu, kwas hialuronowy, toksyna botulinowa, czy nawet prawidłowa pielęgnacja skóry, czyli dobrze dobrane kremy.
Raczej odradzałabym laser frakcyjny CO2 osobom z bardzo cienką i wrażliwą skórą oraz ze skłonnością do długiego, słabego gojenia (bliznowce są przeciwskazaniem). Jeśli występują u tych osób liczne zmarszczki, można wykonać próby laserowe lub laserować twarz kawałkami (np. zacząć od czoła) i obserwować gojenie skóry.
Pacjenci ze skórą naczynkową mogą po laserze CO2 mieć długo rumień.
U osób ze skórą ciemną z fototypem III i IV zalecałabym ostrożność, a dla lekarzy odpowiedni dobór parametrów laserowych takich jak głębokość dziurkowania skóry, procent laserowanej powierzchni, ilość przejść laserem i moc podgrzewania tkanki wiązką lasera.
Niektórzy pacjenci zwłaszcza ze skórą bardzo cienką i odwodnioną po agresywnym laserowaniu mogą obserwować mikroślady po wiązce lasera w postaci drobnych wgłębień w naskórku. Spotykamy się z tym sporadycznie, zwłaszcza po laserach chińskich, słabej jakości, które mają grubą wiązkę laserowania. Dziurki te można wyleczyć za pomocą pilingów i odpowiedniego nawodnienia skóry. Dlatego terapia laserami ablacyjnymi prowadzona powinna być przez doświadczonych lekarzy znających się na procesach gojenia skóry.
Obserwowałam w swojej praktyce kilku pacjentów z alergią na ciepło lasera, objawiające się silnym obrzękiem twarzy, którym zaleciłam leczenie przeciwalergiczne.
U osób z bardzo głębokimi zmarszczkami trzeba wykonać wiele zabiegów i połączyć z wypełnianiem zmarszczek np. kwasem hialuronowym. Jeśli występują wskazania do liftingu operacyjnego, nie warto łudzić się, że jeden zabieg laserem zastąpi nam operację plastyczną.
Co to jest PIH po laserze frakcyjnym CO2?
U pacjentów z ciemną karnacją i skłonnością do przebarwień po laserze CO2 mogą wystąpić plamy. Dzieje się tak po zbyt agresywnym doborze mocy lasera, ale niekiedy przy ustawieniach standardowych. Laseroterapia możemy wyzwolić w skórze nadmierną reaktywność melanocytów. Podgrzane wiązką lasera komórki barwnikowe mogą się zbuntować i na laserowanie odpowiedzieć intensywną produkcją melaniny. Zamiast rozjaśnienia skóry- mamy efekt odwrotny – przebarwienia. Jest to tak zwany PIH post inflammatory hyperpigmentation, czyli przebarwienia pozapalne. W swojej ponad 20 letniej pracy miałam kilka takich pacjentek, które tak zareagowały.
Mała dygresja. PIH bardzo często widzimy w przebiegu trądzika, kiedy pacjenci wyciskają sobie krostki i zaskórniki na brodzie, skroniach, policzkach. W miejscu strupków i zmian trądzikowych pojawiają się brązowe przebarwienia. Te plamy powstają na skutek nadmiernej reaktywności skóry na uszkodzenia, skaleczenia. Widziałam też PIH po niektórych pilingach chemicznych. Przebarwienia pozapalne zależą od nadreaktywności melanocytów i skłonności do produkcji melaniny po podrażnieniu lub skaleczeniu skóry. PIH do tej pory leczyliśmy terapią depigmentacyjną Cosmelan, pilingami depigmentacyjnymi. Była ona skuteczna, ponieważ przebarwienia pozapalne były świeże. Zawsze po zabiegach opiekuję się moimi pacjentami.
Podsumowując, im terapia skuteczniejsza przy jednym zabiegu, bardziej agresywna, tym ryzyko powikłań jest większe. Dlatego ważne jest, by lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto zaznaczyć, że laser frakcyjny CO2 możemy wykonywać bardzo słabo lub bardzo mocno. Dawki dobieramy według zaleceń producenta laserów oraz zgodnie z naszym doświadczeniem. Dysponujemy również terapiami mniej inwazyjnymi lub wykonujemy próby laserowe.
Mimo pewnych uniedogodnień związanych z gojeniem po laserze ablacyjnym CO2, zabiegi te mają swoich zwolenników z racji widocznej skuteczności już po jednym zabiegu. Efekty są spektakularne i utrzymują się tak długo, aż skóra ponownie postarzeje się. Efekty można zobaczyć na stronie
Wypłycenie blizn po urazowych i po trądziku jest trwałe i rezultaty zabiegów utrzymują się latami.
Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg
Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050
Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.