Sklep internetowy E-mail: kontakt@medesta.pl Facebook Youtube Wyszukiwarka

rejestracja on-line

szybka i łatwa rejestracja

Działania niepożądane i powikłania po depilacji laserowej - część 2

Działania niepożądane i powikłania po depilacji laserowej - część 2

Depilacja laserowa jest zabiegiem bardzo bezpiecznym a jednocześnie skutecznym. Działania niepożądane zdarzają się bardzo rzadko u około jednego na tysiąc pacjentów. Poza oparzeniami skóry, o których pisałam w części pierwszej, kolejnymi skutkami ubocznymi są:

1. Odbarwienia i przebarwienia po depilacji. Każda skóra skaleczona może zagoić się całkowicie prawidłowo i tak jest w 99% przypadków, ale niekiedy w 1% przypadkach z pozostawieniem odbarwień lub przebarwień.
2. Odbarwienia na skórze, czyli białe plamy. Kiedy po depilacji laserowej wystąpią strupki u pacjentek z ciemną karnacją lub na skórze ciemnej takiej jak np. bikini mogą pojawić się odbarwienia. Powstają one po złuszczeniu strupka i pozostawieniu odbarwionej skóry, ponieważ skóra w okolicy jest ciemniejsza. Wystarczy wtedy stopniowo opalać się i koloryt jasnej skóry wyrówna się.
3. Przebarwienia, czyli ciemne plamy. Powstają u osób z wysokim fototypem skóry (III,IV,V,Vi) i u kobiet ze skłonnością do przebarwień. Fototyp wysoki wg Fitzpatrika występuje u pań, które mają ciemniejszą karnację, nigdy nie oparzają się podczas opalania na słońcu i mają oliwkowy odcień skóry. Pod wpływem podrażnienia melanocyty w skórze są pobudzone i produkują  zwiększoną ilość melaniny, czy tworzą się brązowe plamy, ciemniejsze niż normalna okoliczna skóra. Najbardziej narażone okolice to bikini głębokie, brodawki sutkowe, uda, łydki, czasem twarz. Przebarwienia po zabiegu mogą się pojawić, gdy zbyt szybko będziemy opalać wylaserowaną skórę.
4. Podrażnienia skóry. Po zabiegu depilacji laserowej skóra może być zaczerwieniona, opuchnięta tylko w miejscu mieszków włosowych lub na całym obszarze i może swędzieć. Zazwyczaj objawy te ustępują samoistnie po kilku godzinach lub 2-3 dniach, ale w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się dłużej i wymagają wtedy leczenia przeciwalergicznego. Brak obrzęku przy mieszkach włosowych może wskazywać na małą skuteczność zabiegu.
5. Infekcje skóry, zapalnie mieszków włosowych na twarzy, plecach.  Depilacja laserowa jest wykonywana w celu zapobiegania nawrotom stanów zapalnych po goleniu oraz wrastającym włosom. Niestety rzadko wiązka lasera mogą podgrzać bakterie w mieszkach włosowych, spowodować podrażnienie skóry i zaostrzyć stany zapalne. Dlatego często przygotowuję moich pacjentów do zabiegu epilacji laserowej, przepisując im antybiotyki  do smarowania, a nawet przyjmowania ich  doustnie kilka dni przed zabiegiem lub zaraz po depilacji.
6. Reakcje alergiczne. Niektóre osoby mogą rozwinąć reakcje alergiczne na  ciepło lasera lub składniki stosowane podczas zabiegu np. kremy do znieczulenia lub kremy pozabiegowe. Alergia na wiązkę lasera wynika z nadmiernej reakcji cebulki włosa na pochłonięte ciepło. Czasami obserwowałam coś w rodzaju eksplozji mieszka włosowego. Występuje wtedy obrzęk, rumień, swędzenie. Taka reakcja prawidłowo leczona nie pozostawia trwałych powikłań, a następne zabiegi trzeba wykonywać pod obstawą leków przeciwalergicznych. Kiedyś po depilacji całych nóg pacjentka miała gorączkę i obrzęk skóry od stóp do pośladków. Co wydaje mi się uzasadnione naukowo. Kolejne zabiegi u tej wrażliwej pani, przeprowadzałam wykonując depilację pojedynczych obszarów np. same łydki, potem w innym terminie uda, innym razem bikini itd.
7.  Zaostrzenie chorób dermatologicznych takich jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, liszaj płaski. Jest to możliwe, jeśli te dolegliwości mają ciężki przebieg i nie były w remisji przed depilacją laserową.
8.  Siniaki po zabiegu i pojawienie się skóry marmurkowatej. Lasery do depilacji działają wysoką temperaturą mocno na mieszek włosowy, ale mogą również podgrzać okoliczne naczynia krwionośne i doprowadzić do ich pęknięcia lub trwałego poszerzenia naczyń krwionośnych. Zwykle samoistnie to powikłanie ustępuje.
9.  Nadmierny porost włosów, opisywany w literaturze. Ja szczęśliwie nie spotkałam się z takim powikłaniem.
10.  Brak efektu zabiegu wynika najczęściej z małej ilości lub braku melaniny w mieszkach włosowych lub za słabych parametrów zabiegowych wynikających z braku doświadczenia personelu lub małej mocy lasera. Inną przyczyną może być stymulacja wzrostu włosów przez hormony o działaniu androgenowym. Obserwujemy to najczęściej na twarzy, kiedy z  włosów meszkowych powstają grube, czarne włosy. Wówczas zabiegi powtarza się i należy wykonać ich większą ilość niż przy prawidłowym poziomie hormonów.


Opisywane skutki uboczne występują bardzo rzadko, ale przedstawiam je w celach edukacyjnych zarówno dla pacjentów jak i kosmetologów wykonujących zabiegi. Jak uczyli mnie moi Profesorowie: Nie wykonuj zabiegów, jeśli nie potrafisz leczyć powikłań, jakie mogą po nich wystąpić.


Aby zminimalizować ryzyko powikłań po depilacji laserowej, należy przestrzegać zaleceń lekarza lub specjalistów w zakresie laseroterapii oraz stosować się do wszystkich instrukcji dotyczących pielęgnacji skóry przed i po zabiegu. Tu link
 

W razie jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub kosmetologiem wykonującym zabieg.


Materiały zawarte w blogu służą uświadamianiu i edukacji pacjentów co do metod terapeutycznych i ich bezpieczeństwa. Nie mogą one zastąpić diagnozy, czy porady specjalisty.

Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg

Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050

Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.

Rejestracja QR kodem

do góry strony
    PODSTRONY AKTUALNOŚCI