Sklep internetowy E-mail: kontakt@medesta.pl Facebook Youtube Wyszukiwarka

rejestracja on-line

szybka i łatwa rejestracja

Działania niepożądane i powikłania po depilacji laserowej - część 1

Działania niepożądane i powikłania po depilacji laserowej - część 1

Depilacja laserowa jest najczęściej wykonywanym zabiegiem laserowym na rynku beauty. Jest niezwykle doceniana przez kobiety, ponieważ pozwala na trwałe usunięcie niechcianego owłosienia i sprawia, że nie musimy się golić. Sama depilacja maszynką powoduje przykre podrażnienia i stany zapalne tzwn. zapalnie mieszków włosowych. Zabiegi laserowego usuwania owłosienia rozwiązują te problemy i możemy cieszyć się gładką skórą na zawsze.
    Zajmuję się depilacją laserową od 2009 roku. Różnicę między IPL a laserami do depilacyjnymi opisywałam w artykułach edukacyjnych i reklamowych już w 2009 i 2010 roku. Wprowadzałam zabiegi laserowego usuwania owłosienia w Elblągu, używając lasera diodowego z małą głowicą, potem lasera diodowego z dużą głowicą, aż wreszcie lasera aleksandrytowego i neodymowo-yagowego Nd-Yag. Zabiegi pierwszym laserem diodowym były bardzo skuteczne, ale zdarzały się powikłania i działania niepożądane.
Poniżej opiszę kilkanaście najczęściej występujących powikłań po epilacji laserowej, niektóre z nich obserwowałam w swojej wieloletniej praktyce lub odnalazłam w literaturze naukowej. Wbrew pozorom nie ma zbyt wielu publikacji naukowych na temat działań niepożądanych po depilacji laserowej mimo że, zabiegi to są bardzo częste. Czyli wniosek jest taki, że jest to dość bezpieczny zabieg. Mając świadomość, jakie mogą być działania niepożądane po epilacji laserowej, łatwiej jest przeprowadzać skuteczne i bezpieczne zabiegi.
Oto najczęstsze działania niepożądane i skutki uboczne po depilacji laserowej:

1.    Oparzenia skóry to najczęściej występujące powikłania szczególnie u osób z ciemnym fototypem skóry. Zwykle są to oparzenia II stopnia, bardzo rzadko III stopnia. Wyglądają jak oparzenie od żelazka – czerwone, sine lub brunatne plamy na skórze w miejscu depilowanego obszaru. Są to oparzenia 2 stopnia. Pęcherze  to już poparzenie 3 stopnia. Czasem oparzenie pojawia się po kilku, kilkunastu godzinach od zabiegu. Jednak wcześniej skóra bardzo piecze i boli, a zabieg zwykle jest niezwykle bolesny. Ja uczulam pacjentki i swój personel, że jeśli kolejna depilacja laserowa boli bardziej niż wcześniejsze zabiegi, może trzeba zmienić ustawienia zabiegowe. Należy obserwować skórę, czy nie ulega ona poparzeniu. Czasem to widać. Skóra lekko szarzeje, marszczy się.
W trakcie zabiegu można czasem nie zauważyć, że skóra ulega oparzeniu, ponieważ depilowana okolica podczas i po zabiegu jest zawsze podrażniona, lekko czerwona. Dla osób ostrożnych, mających wątpliwości, jakie parametry zastosować, zalecam wykonywanie prób laserowych.

Skąd biorą się oparzenia po depilacji laserowej?

Oparzenia wynikają zwykle, ze złego dopasowania energii wiązki laserowej do koloru skóry. Czyli najczęściej, gdy zabiegi są wykonywane na opaloną skórę. Mogą też być spowodowane depilacją na obszary posmarowane samoopalaczem. Czasem skóra może być odwodniona, podrażniona przez golenie lub wrażliwa po lekach takich jak izotretynoina doustna. Epilacja laserowa w okolicy czarnego tatuażu może skończyć się bliznami i odbarwieniem tatuażu.
Czasem zabieg może wykonywać niedoświadczony personel i mieć złą technikę zabiegu, czy niedokładnie przykładać głowice lasera lub nakładać impulsy na siebie, a w innych miejscach opuszczać partie skóry. Częstym błędem jest depilacja  jednakowymi energiami różnych obszarów ciała. Inaczej wykonuje się zabiegi na cienką i ciemną skórę np. okolicy bikini, niż na skórę ud.


2.    Blizny po głębokim oparzeniu to niezwykle rzadkie powikłanie. Pęcherze i grube strupy po oparzeniu, źle leczone, mogą prowadzić do blizn zanikowych lub przerosłych, przebarwień lub odbarwień. Obserwujemy to bardzo rzadko. Oparzenia III stopnia niezwykle rzadko mogą wystąpić u osób z ciemną skórą i cienkimi włosami przy stosowaniu bardzo wysokich lub maksymalnych parametrów zabiegowych. Widziałam takie powikłania w literaturze naukowej i w intenecie. Czasem nieprawidłowe gojenie widzimy na takich obszarach jak: bikini głębokie, piszczele, dekolt, grzbiety rąk. Wszędzie tam, gdzie mamy ciemną, cienką skórą, a pod nią mało tkanki tłuszczowej lub mięśniowej. W mojej 12-sto letniej praktyce jak laseroterapeuta nie spotkałam się z powikłaniami po depilacji pach, czy pośladków.

Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg

Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050

Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.

Rejestracja QR kodem

do góry strony
    PODSTRONY AKTUALNOŚCI