Sklep internetowy E-mail: kontakt@medesta.pl Facebook Youtube Wyszukiwarka

rejestracja on-line

szybka i łatwa rejestracja

Stymulatory kolagenu hydroksyapatyt wapnia, wady i zalety, cz. 5

Stymulatory kolagenu hydroksyapatyt wapnia, wady i zalety, cz. 5

Na temat stymulatorów kolagenu pisałam w poprzednich częściach bloga. Mój ulubiony stymulator skóry hydroksyapatyt wapnia uzyskał miano biostymulatora, ponieważ jest on składnikiem naturalnie występującym w naszym organizmie w kościach. Ten używany w gabinecie Medesta jest produkowany w procesach biotechnologicznych i pakowany w sterylne ampułkostrzykawki.
Produkt podaje się z zachowaniem zasad aseptyki (jałowe rękawiczki, obłożenia okolicy zabiegowej) jednorazową jałową kaniulą płytko pod skórę najczęściej w okolicę przeduszną, policzki, krawędź żuchwy, w bruzdy marionetki i rzadziej w bruzdy nosowowargowe.

W naszym gabinecie Medesta stosujemy preparat złożony w skład którego wchodzi 70% kwasu hialuronowego oraz 30% hydroksyapatytu wapnia i podajemy go w celu odmładzania twarzy. Stosujemy też inny preparat bez zawartości kwasu hialuronowego, a nośnikiem dla hydroksyapatytu wapnia jest karboksymetyloceluloza. Ten preparat ma rejestrację do podawania na twarz, szyję, dekolt oraz ręce. Z racji nowej ustawy nie mogę tutaj podawać nazw handlowych tych preparatów. 

Na temat zalet opisywanego stymulatora kolagenu pisałam w 4tej części bloga. Tutaj będzie na temat niedogodności związanych z podawaniem tego wypełniacza.


Jakie są minusy hydroksyapatytu wapnia?


Każdy wypełniacz podajemy pod skórę, gdzie znajdują się naczynia krwionośne. Bardzo rzadkim powikłaniem jest zatkanie lub przyciśnięcie wstrzykiwanym preparatem naczynia krwionośnego. Powikłanie to nazywamy martwicą naczyń. W przypadku wystąpienia martwicy naczyń nie nie ma rozpuszczalnika na czysty hydroksyapatyt wapnia.

Jak uniknąć tego powikłania? Jest ono bardzo rzadkie. Aby zminimalizować ryzyko jego powstania należy zabiegi wykonywać kaniulą. Należy omijać  niebezpieczne okolice. Zabieg z użyciem tego fillera powinien być przeprowadzony przez doświadczonego i ostrożnego lekarza. Mieszanka kwasu hialuronowego i hydroksyapatytu wapnia wydaje się być bezpieczniejsza pod względem rozpuszczania niż czysty hydroksyapatyt wapnia, ponieważ istnieje rozpuszczalnik, który usunie nam kwas hialuronowy, czyli 70% preparatu.
Inne powikłania opisane w literaturze. Były nimi grudki i zgrubienia w miejscu podania preparatu oraz reakcje alergiczne na hydroksyapatyt wapnia. Dlatego u osób, u których występują różnego rodzaju alergie, nie jest to zabieg od którego zaczynam. Innymi przeciwwskazaniami do tego zabiegu są choroby autoimmunologiczne, choroby zapalne skóry i nowotwory złośliwe.

Ile czasu utrzymuje się hydroksyapatyt wapnia w skórze?


Badania naukowe wykazały, że nawet po 18 miesiącach po wchłonięciu wypełniacza, skóra pozostaje pojędrniona, zagęszczona, a efekty utrzymują się dotąd, aż nowopowstały kolagen ulegnie zniszczeniu. Czyli jednym słowem, aż na nowo się nie postarzejemy. Zabiegi można powtarzać, aby utrzymać młody i naturalny wygląd.

Hydroksyapatyt wapnia może być widoczny w RTG i USG skóry twarzy.
Nie zdziwmy się, że po zabiegu z użyciem tego stymulatora radiolog będzie widział go pod skórą. Hydroksyapatyt wapnia jako składnik kości można uwidocznić w badaniach obrazowych takich jak zdjęcia Rtg twarzy, USG skóry i rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa. W Medeście używamy Ultrasonografu do oglądania skóry i tkanki podskórnej i mozemy sprawdzić ile jest hydroksyapatytu wapnia w skórze przed ponownym zabiegiem.

Czy stymulatory to wypełniacze?


Stymulatory mogą działać wypełniająco, czyli innym słowem nadawać objętość. Tak działają kwas polimlekowy, kwas hialuronowy i polikaprolakton, tłuszcz. Generalnie głównym zadaniem stymulatorów jest pojędrnianie skóry. Jeśli nie chcemy zmieniać rysów twarzy, hydroksyapatyt wapnia jest idealnym stymulatorem dla Ciebie. Jeśli nie chcemy uzupełniać zaników tkanki tłuszczowej, którą tracimy z wiekiem, to będzie dla nas zabieg. Na temat procesów starzenia poduszeczek tłuszczowych i resorpcji kości będzie w następnych częściach bloga.

Czy hydroksyapatyt wapnia zmienia rysy twarzy?


Jego największą zaletą jest to, że nie zwiększa objętości i nie zmienia rysów twarzy.

Czy można hydroksyapatyt wapnia podawać w nos?


Są lekarze, którzy podają ten wypełniacz w nos. Ja uważam, że to jest igranie z ogniem do czasu pierwszego powikłania, jakim może być ślepota. Nos to bardzo trudna okolica, a hydroksyapatytu wapnia nie da się rozpuścić, jak kwasu hialuronowego. Nie ma na niego rozpuszczalnika. Więc zadajmy sobie pytanie, po co tak ryzykować? Skoro ktoś chce poprawiać nosy, to dlaczego nie podawać kwasu hialuronowego?
 
Hydroksyapatyt wapnia posiada jako nieliczny stymulator rejestrację do odmładzania szyi i dekoltu.
W Polsce są dostępne w Polsce produkty zawierające hydroksyapatyt wapnia w połączeniu z kwasem hialuronowym z włoskiej i amerykańskiej firmy. Mamy też produkty bez kwasu hialuronowego, zawierające substancję aktywną hydroksyapatyt wapnia z USA oraz Korei Południowej.
Ja osobiście wybieram oryginalne i przebadane produkty, które mają wyraźne wskazania do podawania w konkretne okolice. Inne preparaty stosuję do pojędrniania skóry szyi i dekoltu oraz rąk, ponieważ mają do tego rejestrację, a inne do twarzy. Na temat stymulacji skóry szyi i dekoltu napiszę w następnej części bloga.

Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg

Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050

Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.

Rejestracja QR kodem

do góry strony
    PODSTRONY AKTUALNOŚCI