
Pierwsza wizyta u proktologa to pierwszy temat rozmów na blogu na temat wstydliwych tematów z lekarzami proktologami z dr Piotrem Olejniczakiem, Przemysławem Babrajem oraz lekarkami Magdalena Prusak i Martą Maksymiuk.
Część pierwsza rozmów będzie krótkim wywiadem z dr Piotrem Olejniczakiem prekursorem proktologii i flebologii w Elblągu.
Panie Doktorze zajmuje się Pan flebologią i proktologią od ponad 20 lat. W naszym mieście zapoczątkował Pan leczenie hemoroidów metodami mniej inwazyjnymi. O czym powinni wiedzieć pacjenci udający się na pierwszą wizytę do proktologa?
Proktolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń końcowego odcinka jelita grubego jakim jest okolica odbytu, kanał odbytu oraz odbytnica. Dolny odcinek przewodu pokarmowego może być miejscem występowania wielu schorzeń (takich jak np. hemoroidy, szczelina odbytu, rak odbytnicy, przetoki i inne), które należy prawidłowo rozpoznać, aby dobrać odpowiednie metody leczenia. Większość chorób znajduje się w zasięgu diagnostycznym anoskopu i „palca” proktologa w tym również choroby nowotworowe.
Wizyta u proktologa to stres chorego wynikający z charakteru badania i jej okolicy. Jednakże stworzenie atmosfery i poczucia bezpieczeństwa ze strony lekarza powoduje, że badanie przebiega w sposób uporządkowany i profesjonalny, mając na celu postawienie trafnej diagnozy i zaplanowanie odpowiedniego leczenia.
Wielu pacjentów mając problemy proktologiczne zazwyczaj najpierw udaje się do apteki, aby zakupić leki bez recepty, mające poprawić dolegliwości proktologiczne. Często pacjenci zgłaszają się do lekarza z opóźnieniem co opóźnia a nawet pogarsza proces leczenia. Mam na myśli odwlekanie leczenia chorób nowotworowych dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Proszę przybliżyć pacjentom jak wygląda pierwsza wizyta? Czy wizyta u proktologa jest bolesna?
Przygotowanie się do pierwszej wizyty wymaga w zasadzie odrobiny dobrej woli, przełamania wstydu. Najważniejsze to zgłoszenia się do lekarza, opowiedzenia o swoich problemach i poddaniu się badaniu lekarskiemu, proktologicznemu. Samo przygotowanie do badania nie wymaga przygotowania ze strony chorego.
Wizyta proktologiczna jest zazwyczaj niebolesna. Przełamanie wstydu i strachu to podstawa. Badanie wykonujemy na brzuchu tzn. pozycja kolankowa lub na boku w pozycji bocznej.
Lekarz proktolog najpierw ogląda okolicę odbytu, potem bada pacjenta palcem zabezpieczonym w rękawiczkę, na której znajduje się żel znieczulający. Żel zawiera znieczulenie podobne do tego jakiego używają stomatolodzy. Dzięki temu ułatwia badanie i zmniejsza dolegliwości bólowe. W trakcie wizyty może być przeprowadzone dodatkowe badanie anoskopowe lub rektoskopowe. Jeżeli jest to konieczne i chory wyraża zgodę to można podjąć natychmiastowe leczenie wynikające ze wskazań chorobowych.
Po badaniu pacjent otrzymuje zalecenia co do dalszego postępowania. Choroby proktologiczne zwykle dokuczają przez wiele lat i nazywamy je przewlekłymi. Leczenie rozpoczyna się w wielu schorzeniach od postępowania nieinwazyjnego. Podczas kolejnych wizyt ustalane jest dalsze postępowanie w zależności od przebiegu choroby.
Anoskopia to diagnostyczne badanie wziernikiem dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które umożliwia ocenę odbytu i najbliższej części kanału odbytnicy. Używane przez nas anoskopy są to gładkie, plastikowe tuby średnicy od 15-20 mm, jednorazowego użytku, wyposażone w światełko. Dzięki światłu anoskopu trudno dostępna okolica odbytnicy jest oświetlona i łatwiejsza w badaniu. Lekarz proktolog obserwuje błonę śluzową odbytu i w razie potrzeby wykonuje dodatkowe czynności, takie jak pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Badanie może obejmować ocenę stanu naczyń krwionośnych (np. w przypadku hemoroidów) czy identyfikację zmian zapalnych, owrzodzeń lub guzów. Samo badanie dla doświadczonego lekarza trwa zwykle kilka minut. Jest to procedura stosunkowo szybka i mało inwazyjna.
Panie doktorze, bardzo dziękuję za rozmowę. Proszę o krótkie podsumowanie naszego wywiadu dotyczącego pierwszej wizyty.
Badanie proktologiczne i anoskopia to proste, szybkie, nieinwazyjne badanie diagnostyczne, umożliwiające bezpośrednią ocenę odbytu i dolnej części odbytnicy. Pozwala na wczesne wykrycie wielu schorzeń, takich jak hemoroidy, szczeliny odbytu, zmiany zapalne czy nawet wczesne postacie nowotworów. Dzięki swojej minimalnej inwazyjności i szybkości, jest często pierwszym krokiem w diagnostyce pacjentów z dolegliwościami proktologicznymi.
Z dr Piotrem Olejniczakiem rozmawiała Danuta Dąbrowska
Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg
Rejestracja
tel. +48 730 730 353
tel. +48 730 050 050
Pracujemy: poniedziałek - piątek w godzinach 8.30 - 18.00, w czwartki: 8.30 - 19.00, pracujemy również w wybrane soboty.