
Sebacia alternatywna metoda terapii trądziku za pomocą złota i laseroterapii
Trądzik pospolity to najczęstsza choroba skóry. Znacznie może pogarszać jakość życia zarówno młodych pacjentów, jak i dorosłych ludzi. Złoto w medycynie jest stosowane już od tysięcy lat. Obecnie najczęściej wykorzystywane jest przez reumatologów do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, a od kilku lat przez dermatologów do leczenia trądziku w połączeniu z laseroterapią.
Trądzik pospolity - co to jest i jakie są jego przyczyny?
Trądzik młodzieńczy, inaczej pospolity jest chorobą gruczołów łojowych. Polega na m.in.: zablokowaniu ujścia gruczołu łojowego w przebiegu łojotoku, czyli nadmiernej produkcji łoju, sebum. Dodatkowo dochodzi do wtórnego namnażania się bakterii w zatkanym mieszku włosowym. Dołącza się reakcja zapalna i immunologiczna skóry. Hormony androgenowe, nieodpowiednia dieta i pielęgnacja nasilają łojotok i objawy trądzika.
Jakie są objawy?
W przebiegu tej dermatozy obserwuje się wiele wykwitów skórnych, najważniejsze z nich to:
Jakie są metody leczenia trądziku?
Terapia trądziku zależy od postaci. W największym skrócie można przyjąć, że:
Co to jest Sebacia?
Sebacia to nowy zabieg terapii trądziku z wykorzystaniem cząsteczek złota i laseroterapii. Stanowi alternatywne leczenie dla pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą przyjmować izotretynoiny doustnej oraz antybiotyków w tabletkach.
Terapia Sebacią polega wykonaniu 3 zabiegów w odstępach co 5 -7 dni, podczas których na skórę twarzy nakłada się opatentowane cząsteczki złota. Wmasowywane są one za pomocą masażera w głąb skóry. Następnie po usunięciu nadmiaru cząsteczek złota przykłada się głowicę lasera diodowego emitującego wiązkę laserową o długości fali 810 nm. Na bardzo małych parametrach przeprowadza się zabieg zbliżony do depilacji laserowej. Wiązka lasera Palomar Vectus TM wychwytuje czarne minicząsteczki złota, gromadząc energię i kierując ją do gruczołu łojowego poprzez mieszek włosowy, z którym jest ściśle połączony. Dzięki temu dochodzi do mniejszej produkcji łoju i mniejszego zaczopowania się ujścia gruczołu łojowego. Terapię można powtórzyć po około 12 miesiącach.
Kwalifikacji do zabiegu dokonuje wyłącznie dr Danuta Dąbrowska.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu Sebacia?
Przeciwwskazaniami do zabiegu jest przede wszystkim świeża opalenizna i ciąża.
Jak wygląda skóra po zabiegu Sebacii?
Bezpośrednio po zabiegu przez kilka godzin skóra może być lekko opuchnięta. Gruczoły łojowe opróżniają się z nadmiaru sebum, a następnie dochodzi do znacznego wygładzenia powierzchni skóry i zmniejszenia produkcji łoju. Powinowactwo lasera do mieszka włosowego sprawia, że zabieg ten działa selektywnie na struktury, które w dużej mierze odpowiedzialne są za powstawanie trądziku.
Dermatologia i Medycyna Estetyczna
Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka partnerska
ul. Legionów 8 lokal C 82-300 Elbląg
Rejestracja:
tel. +48 730 050 050, 730 730 353
pracujemy: pon-pt.: godz. 8.30-18.00,
w czwartki: 8.30-19.00,
pracujemy również w wybrane soboty