Kliknij Tutaj

Nużeniec badanie pod mikroskopem


W naszej klinice przeprowadzamy badania na obecność nużeńca.


Jeśli cierpisz od lat na dolegliwości skórne, a proponowana terapia nie przyniosła ulgi, proponujemy nieinwazyjne badanie w kierunku nużeńca. Polega ono na zeskrobaniu drewnianą szpatułką zeskrobin -naskórka do badania pod mikroskopem. Lekarz dermatolog przekłada pobrany naskórek na szkiełko i sporządza preparat do oglądania pod mikroskopem. Następnie ogląda przygotowany materiał pod powiększeniem mikroskopowym. Najczęściej badamy skórę twarzy oraz rzęsy i brwi.


Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) i nużeniec krótki (Demodex brevis) to pasożyty odżywiające się wydzielinami skóry. Należą do roztoczy, żyją w gruczołach łojowych i torebkach włosowych skóry człowieka. Te podłużne pajęczaki, widoczne jedynie pod mikroskopem, nie są groźne, natomiast ich odchody mogą wywoływać chorobę zwaną nużyca. Jej objawami są, między innymi: świąd, zmiany zapalne skóry, wypadanie włosów, rzęs i brwi. Choroba ta bywa mylona z egzemą, trądzikiem, trądzikiem różowatym lub innymi schorzeniami dermatologicznymi. Konieczne jest leczenie objawowe dedykowaną grupą leków.

Ważne jest aby odpowiednio przygotować się do zabiegu. Rano nie smarujemy twarzy żadnym kremem oraz nie nakładamy makijażu aby tłuszcz z kosmetyków nie zafałszował badania.