Kliknij Tutaj

Leczenie nadpotliwości

Nadmierna potliwość, nadpotliwość, czyli wzmożona produkcja potu może dotyczyć wielu okolic ciała. Wówczas należy przeprowadzić diagnostykę internistyczną w celu wykluczenia chorób tarczycy, cukrzycy, nowotworów, niedokrwistości i innych schorzeń internistycznych i neurologicznych. 

Jeśli natomiast nadpotliwość jednej okolicy np. pach jest od wielu lat dokuczliwym i wstydliwym problemem można zgłosić się, aby zmniejszyć nadmierne pocenie się.

Osoby, które czytają tę stronę zapewne próbowały już innych sposobów na zmniejszenie potliwości takich jak antyperspiranty oraz mocniejszych preparatów dostępnych w aptece np.  Antidral i Etiaxil, które czasem wywoływały podrażnienia skóry.

Jeśli te metody okazały się nieskuteczne proponujemy zabieg usuwania nadmiernej potliwości pach botuliną.

Skuteczna terapia nadmiernej potliwości pach

Toksyna botulinowa w 80% a nawet 100% na wiele miesięcy hamuje wydzielanie potu przez gruczoły potowe. Zabieg usuwania nadmiernej potliwości pach trwa około 30 minut i jest całkowicie bezpieczny oraz praktycznie bezbolesny, jeśli posmarujemy skórę pach kremem znieczulającym. U osób z bardzo dużą produkcją potu po wykonaniu próby Minora czyli testu jodowo- skrobiowego można zablokować wydzielanie potu w 100%. U osób z ujemną próbą Minora nakłuwamy skórę całej pachy w miejscu porostu włosów w dole pachowym. 

Przez kilka miesięcy po zabiegu usuwania nadmiernej potliwości pach skóra nie poci się w ogóle. Zabieg powtarzamy w zależności od potrzeb. Czasem pocenie się na tyle się zmniejsza, że efekty utrzymują się do 1 roku.

Działanie botuliny na gruczoły potowe

Toksyna botulinowa hamuje uwalnianie acetylocholiny, będącej przekaźnikiem bodźców w synapsach nerwowo-mięśniowych, a także włóknach unerwiających gruczoły potowe. Po podaniu Botoxu całkowicie wstrzymana jest produkcja potu, a skóra staje się sucha w miejscu podania botuliny.