PODSTRONY AKTUALNOŚCI

  Jak chronić skórę przed słońcem i przebarwieniami?

  Aby na naszej skórze nie powstawały przebarwienia musimy skutecznie nauczyć się chronić ją przed promieniowaniem UVA i UVB.

  Promieniowanie UVA (315nm – 400nm) penetruje o wiele głębiej niż promieniowanie UVB (280nm - 315nm), może docierać nawet do tkanki podskórnej. W większym stopniu sprzyja powstawaniu barwnika skóry (melaniny), natomiast mniej przyczynia się do powstawania rumienia. Promieniowania z zakresu UVA i UVB odpowiadają za fotostarzenie (photoaging), uszkodzenia DNA komórek, powstawanie wolnych rodników. To może doprowadzić do nowotworów złośliwych skóry w tym czerniaka i raków skóry oraz stanów przed rakowych.

  Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe może powodować reakcje fotoalergiczne, oparzenia słoneczne i powstawanie nieestetycznych plam, czyli przebarwień.

  Zalecenia dotyczące prawidłowej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB według kosmetologa Adriany Marciniak z kliniki Medesta Dermatologiia i Medycyna Estetyczna:

  1. Na kremach i balsamach ochronnych znajdziesz informację „wodoodporny”, jednak po każdej kąpieli wodnej ponownie zaaplikuj kosmetyk z filtrami.
  2. Gdy planujesz dłuższe przebywanie na słońcu (plażowanie, sport) pamiętaj, aby systematycznie co 2-3h nakładać kolejną warstwę. Nasze gruczoły potowe pracują wtedy intensywniej, skóra poci się a z nią ubywa ochronna warstwa. Dodatkowo przecieramy skórę ręcznikiem „ścierając” przy tym część kremu. Jedna aplikacja w ciągu dnia nie zapewni prawidłowej ochrony.
  3. Nawet w pochmurne dni czy w zimę należy pamiętać o aplikacji kremów z filtrami. Promieniowanie słoneczne jest przez cały rok i przebija przez chmury.
  4. Promieniowanie UVA przebija przez szyby samochodowe i okienne tak więc nawet 
  5. w podróży czy w pracy twoja skóra powinna być odpowiednio zabezpieczona.
  6. Promieniowanie UVA przebija również przez ubrania, szczególnie cienkie materiały.
  7. Pamiętaj, że filtry w preparatach się nie sumują. Przykładowo stosując krem z filtrem 15 i podkład z filtrem 25 nie uzyskujesz filtru ochronnego o wysokości 40!
  8. Chroń swoje usta specjalnymi sztyftami ochronnymi.
  9. Zwróć szczególną uwagę na znamiona barwnikowe. Posmaruj je dokładnie.
  10. Aplikuj kremy/ balsamy na suchą skórę, 15-30 minut przed wyjściem na słońce.
  11. Nie żałuj swojej skórze kremu z filtrem. Nałóż odpowiednio dużą ilość kosmetyku.
  12. Stosuj kremy posiadające szerokie spektrum ochronne zarówna przed UVB jak i UVA!
  13. Możesz zamiast kremów z filtrem na ciało nałożyć specjalną odzież chroniąca od słońca.
  14. Pamiętaj, że wizyty w solarium również wpływają niekorzystnie na Twoja skórę, przyspieszając jej starzenie i zwiększając ryzyko powstawania zmian nowotworowych i przebarwień.
  15. Niektóre leki, zioła i składniki perfum w kontakcie ze słońcem mogą powodować reakcje alergiczne bądź sprzyjać powstawaniu przebarwień.
  16. Niektórych kosmetyków np. tych zawierające retinol czy kwasy nie stosujemy na dzień pod krem z filtrem. Są to zazwyczaj preparaty, których używamy na noc, 
  17. a w ciągu dnia zabezpieczyć powinniśmy skórę wysokim filtrem.
  18. W trakcie ciąży Twoja skóra bardziej jest narażona na działanie słońca i w przypadku niedostatecznej lub braku ochrony mogą pojawić się nieregularne przebarwienia (ostuda, melasma, maska ciążowa).
  19. Większość zabiegów, m.in. zabiegi przy użyciu laserów czy peelingi chemiczne uwrażliwiają skórę na działanie słońca. Jest ona wtedy pozbawiona swojej naturalnej ochrony i nie trudno o przebarwienia. Planuj zabiegi mocno złuszczające na okresy, kiedy nie ma silnego nasłonecznia, nie zapominając o tym, że profilaktycznie i tak będziesz musiał stosować ochronę.
  20. Skóra, która się starzeje, może w efekcie tego procesu również produkować nadmierną ilość barwnika. Wg najnowszych doniesień uważa się, że zabiegi rewitalizujące skórę i odmładzające mogą zapobiegać przebarwieniom.
  21. Przebarwienia mają tendencję do nawrotów. Jeśli już raz pojawiły się po słońcu, mogą łatwo powrócić. Skłonność do tej dolegliwości mamy przez cały czas.

  Jeśli chcesz zdiagnozować przebarwienia i podjąć terapię wybielającą zapraszamy na konsultacje do dermatologów estetycznych oraz kosmetologów.

  Dermatologia i Medycyna Estetyczna
  Lekarz Danuta Dąbrowska i Michał Dąbrowski spółka partnerska

  ul. Legionów 8C 82-300 Elbląg


  Rejestracja:
  tel. +48 730 050 050, 730 730 353
  pon-pt.: godz. 8.00-18.00, 
  w czwartki: godz. 8.00-19.00,
  pracujmy również w niektóre soboty

  do góry strony